ЕНЦИКЛОПЕДІЯ
СУЧАСНОЇ УКРАЇНИ
Encyclopedia of Modern Ukraine

Розмір шрифту

A

Організація

ОРГАНІЗА́ЦІЯ (від грец. όργανον  — інструмент, лат. organizare — влаштовувати) — об’єднання ресурсів задля досягнення певної мети, виконання певної функції. Це спосіб взає­мозв’язку елементів системи у певну цілісність відповідно до встановлених принцип. засад задля виконання певних завдань. Це визначення найзагальніше. Залежно від того, що виступає в якості цих ресурсів, О. це: внутр. впорядкування та узгодженість взаємодії відокремлених та/або автоном. частин цілого задля реалізації певної функції (мети); система узгоджених процесів та/чи дій, спрямованих на досягнення певної мети; об’єднання людей, діяльність яких цілеспрямовано координується на основі визначених правил задля досягнення спільної мети, реалізації спільної програми. О. вживається у 3-х значеннях: як система, процес та стан. Особливостями О. є впорядкованість, цілеспрямованість та динамічність (функціонування, поведінка, взаємодія, взаємозв’язок частин).

Поняття «О.» характерне для таких осн. сфер: технічна — О. механізму протиставляється агрегації (агрегат — це сукупність різнотип. машин, конструктивно з’єд­наних для виконання спільного завдання, агрегатні властивості — це властивості цілого, що є простою сумою властивостей його частин); біологічна — О. біол. систем і організмів (живих істот), популяцій, екосистем, О. усієї живої природи як цілого; соціальна — стосується об’єктів соц. природи, вона позначає об’єднання людей в соц. інституції з певними соц.-визначал. функціями й завданнями. Разом з тим поняття «соціальна О.» окреслює цей рівень (якість) впорядкованості та структурованості певного соц. інституту з точки зору його соц. функцій. Важливими функціями соц. О. є: інтегративна, консолідуюча — об’єднання сукупності індивідів на виконання певних соц. ролей згідно з усталеними нормами та законами; соціалізація людей у системі сусп. відносин; спосіб оптимал.-впорядк. діяльності груп індивідів, виконання ними громад. контролю в суспільстві, вирішення (запобігання) соц. конфліктів. Соц. О. поділяють на формал. та неформальні, вироб. та невиробничі. Вироб. О. — підприємства, що займаються виробництвом продукту чи наданням послуг. Невироб. О. поділяють за рівнями — муніципальні, національні, міжнародні, а також за галузями — державні, громадські, культурні, релігійні, військові, спортивні та ін.

Іконка PDF Завантажити статтю

Інформація про статтю


Автор:
Статтю захищено авторським правом згідно з чинним законодавством України. Докладніше див. розділ Умови та правила користування електронною версією «Енциклопедії Сучасної України»
Дата останньої редакції статті:
груд. 2022
Том ЕСУ:
24
Дата виходу друком тому:
Тематичний розділ сайту:
Світ-суспільство-культура
EMUID:ідентифікатор статті на сайті ЕСУ
75628
Вплив статті на популяризацію знань:
12
Бібліографічний опис:

Організація / В. П. Мельник // Енциклопедія Сучасної України [Електронний ресурс] / редкол. : І. М. Дзюба, А. І. Жуковський, М. Г. Железняк [та ін.] ; НАН України, НТШ. – Київ: Інститут енциклопедичних досліджень НАН України, 2022. – Режим доступу: https://esu.com.ua/article-75628.

Orhanizatsiia / V. P. Melnyk // Encyclopedia of Modern Ukraine [Online] / Eds. : I. М. Dziuba, A. I. Zhukovsky, M. H. Zhelezniak [et al.] ; National Academy of Sciences of Ukraine, Shevchenko Scientific Society. – Kyiv : The NASU institute of Encyclopedic Research, 2022. – Available at: https://esu.com.ua/article-75628.

Завантажити бібліографічний опис

ВСІ СТАТТІ ЗА АБЕТКОЮ

Нагору нагору