Орів-Уличнянське нафтове родовище
О́РІВ-УЛИЧНЯ́НСЬКЕ НА́ФТОВЕ РОДО́ВИЩЕ — поклади нафти. Знаходиться на тер. Львів. обл., зокрема Дрогобиччини, Сколівщини та частково Стрийщини; у межах Борислав.-Покут. нафтогазонос. р-ну Зх. нафтогазонос. регіону України. О.-У. н. р. пов’язане з Борислав. антикліналлю пн.-зх. простягання першого структурно-тектон. ярусу пн.-зх. частини Борислав.-Покут. зони Передкарпат. прогину. Попереч. скидо-зсувами складка розбита на Борислав., Помярків., Іваників. та Орів-Уличнян. тектон. блоки. Структура є великих розмірів периклінал. закінченням асиметрич. антикліналі, зрізаної вздовж осі та насунутої в пн.-сх. напрямку на Іваників. глибинну складку другого структурно-тектон. ярусу. Пд. і пд.-сх. частини полого занурюються під насунуті відклади Берег. та Орів. скиб. Пн. крило перикліналі зрізане насувом і частково збереглося тільки в присклепін. частині. О.-У. н. р. складене осад. утвореннями крейдово-палеоген. флішу та неоген. моласом внутр. (Борислав.-Покут.) зони Передкарпат. прогину і відкладами крейдово-палеоген. флішу Скиб. зони Карпат. Пром. скупчення нафти та розчиненого газу пов’язані з меніліт. відкладами олігоцену, де в розрізі нижньоменіліт. підсвіти виділено клівсько-надроговик. і підроговик. продуктивні горизонти. Продуктивні горизонти зосереджені на Орів. і Уличнян. ділянках, що розділені низькопроникною зоною. Пром. припливи на цих площах були отримані 1962, а 1966 вони були об’єднані в одне родовище. Поклади пластові, склепінні, тектонічно та літологічно екрановані. Середня глиб. залягання осн. клівсько-надроговик. горизонту в межах Орів. ділянки становить 2850 м, у межах Уличнян. ділянки — 3020 м, підроговик. горизонту — відповідно 2960 і 3060 м. Колекторами нафти та газу є пласти пісковиків і алевролітів з грануляр. типом пористості (з незнач. проявами тріщинуватості) з прошарками аргілітів і щільних пісковиків. Газовміст нафти Орів. ділянки складає 246 м3/т, Уличнян. — 447 м3/т; середня густина нафти в пласт. умовах — відповідно 693 і 833 кг/м3. Початк. видобувні запаси категорій А+В+С1: нафти — 4524 тис. т, розчиненого газу — 2583 млн м3. Осн. видобуток нафти проводять із клівсько-надроговик. горизонту. Загалом вилучено 88 % видобув. запасів нафти, зокрема й з Орів. ділянки — 87 %, з Уличнян. — 91 %. Залишк. видобувні запаси нафти 481 тис. т, з них у пд. частині Орів. ділянки (найменш вироблена та розбурена) — 398 тис. т.
Літ.: Атлас родовищ нафти і газу України: В 6 т. Т. 5. Західний нафтогазоносний регіон. Л., 1998; Колодій В. В., Бойко Г. Ю., Бойчевська Л. Б. та ін. Карпатська нафтогазоносна провінція. Л.; К., 2004; Карпатська нафтогазоносна провінція. Л.; К., 2004; Новітні дослідження геологічної будови, перспектив нафтогазоносності глибокозанурених горизонтів Українських Карпат. Ів.-Ф., 2012.
Г. С. Пономаренко
Рекомендована література
- Атлас родовищ нафти і газу України: В 6 т. Т. 5. Західний нафтогазоносний регіон. Л., 1998;
- Колодій В. В., Бойко Г. Ю., Бойчевська Л. Б. та ін. Карпатська нафтогазоносна провінція. Л.; К., 2004;
- Карпатська нафтогазоносна провінція. Л.; К., 2004;
- Новітні дослідження геологічної будови, перспектив нафтогазоносності глибокозанурених горизонтів Українських Карпат. Ів.-Ф., 2012.