Орлівський скарб
ОРЛІ́ВСЬКИЙ СКАРБ — скарб монет (кізикінів). Датований поч. 5 — кін. 4 ст. до н. е. Виявлений випадково 1967 на тер. с. Орлівка (Реній., нині Ізмаїл. р-ну Одес. обл.), знаходився у бронз. ойнохої (давньогрец. посудина для розливу вина). Загалом до Одес. археол. музею передано 71 кізикін заг. вагою бл. 1,15 кг. Монети карбували з природ. сплаву золота і срібла — електру — в малоазій. давньогрец. м. Кізик (звідси й назва). Був найбільшим скарбом кізикінів після знахідки на поч. 20 ст. скарбу на Принц. о-вах у Мармуровому морі, що нині зберігається в Британ. музеї (Лондон). За формою кізикін — товстий неправил. форми круг із певним рельєф. зображенням на одному боці (аверс) та втисненим квадратом на ін. (реверс), його середня вага — 16 г, діаметр — 16–20 мм, номінал — cтатера. У скарбі знаходилося 43 типи монет із різними зображеннями, що свідчить про зміну штемпелів для карбування окремими посадовими особами міста, відповідальними за монетну справу. У 6–4 ст. до н. е. кізикіни були найбільш стійкою грош. системою і відігравали в антич. світі своєрідну роль міжнар. еквівалента торгівлі. Крім сталого цінового вираження, вони відрізнялися високохудож. рівнем лицьових зображень, що копіювали в мініатюрі різні античні художні твори від пізньоархаїч. періоду до розвинутої класики. Ще більший за кількістю кізикінів скарб (99 монет) знайдений 2003 експедицією Ермітажу (С.-Петербург) під час археол. розкопок Мірмекію на Керчен. п-ові.
Рекомендована література
- Кравченко А. А. Клад кизикских статеров из Одесской области // СА. 1969. № 1;
- Булатович С. Н. Клад кизикинов из Орловки // Вест. древ. истории. 1970. № 2;
- Путятин А. М., Чистов Д. Е. Мирмекийский клад кизикинов (предварительная интерпретация) // Эрмитажные чтения памяти Б. Пиотровского: Сб. докл. С.-Петербург, 2004;
- Черняков І. Орлівський скарб кізикінів (початок V — кінець IV ст. до н. е.) // 100 найвідоміших шедеврів України. К., 2004.