ЕНЦИКЛОПЕДІЯ
СУЧАСНОЇ УКРАЇНИ
Encyclopedia of Modern Ukraine

Октябристи

ОКТЯБРИ́СТИ («Союз 17 октября») – партія великих поміщиків та торгово-промислової буржуазії ліберальної орієнтації, що діяла в Росії 1905–17. Назва партії походить від Маніфесту 17 жовтня 1905, який цілком відповідав її політ. цілям. Засн. і лідери партії – О. Гучков, О. Гейден, М. Родзянко (представник багатого укр. поміщиц. роду, був головою 3-ї та 4-ї Держ. дум Рос. імперії) та ін. В усіх чотирьох Державних думах Російської імперії О. мали свої фракції, що блокувалися з Конституційно-демократичною партією або монархістами. О. виступали за конституц. монархію, збереження єдиної та неподільної Росії, відстоювали інтереси поміщиків та великої буржуазії. Водночас вони декларували рівність усіх народів Рос. імперії, їхнє право на культур. розвиток, проголошували свободу слова, зібрань, спілок, праці, підприємництва. О. закликали вдосконалити законодавство щодо робітн. питання та становища селянства. Під час 1-ї світової вій­ни вони брали активну участь у земських, міських та воєнно-пром. союзах. 1915 О. створили в 4-й Держ. думі Рос. імперії прогресив. блок з метою проведення реформ, що запобігли б наростанню рев. руху, та доведення вій­ни до перемож. кінця. Після повалення самодержавства лідер партії О. Гучков входив до складу Тимчас. уряду, інші О. – до різних білогвард. урядів. В еміграції вони продовжували антибільшов. боротьбу. В Україні один із лідерів О. Ф. Лизогуб у травні–листопаді 1918 очолював РМ Української Держави.

Літ.: Непролетарские партии России: Уроки истории. 1984; Шелохаев В. В. Партия октябристов в первой русской революции. 1987; Дневник Распутина. 2008 (усі – Москва).

В. М. Волковинський

Рекомендована література

  1. Непролетарские партии России: Уроки истории. 1984;Google Scholar
  2. Шелохаев В. В. Партия октябристов в первой русской революции. 1987;Google Scholar
  3. Дневник Распутина. 2008 (усі – Москва).Google Scholar
Читати у файлі PDF

Інформація про статтю

Автор:

Авторські права:

Cтаттю захищено авторським правом згідно з чинним законодавством України. Докладніше див. розділ Умови та правила користування електронною версією «Енциклопедії Сучасної України»

Бібліографічний опис:

Октябристи / В. М. Волковинський // Енциклопедія Сучасної України [Електронний ресурс] / Редкол. : І. М. Дзюба, А. І. Жуковський, М. Г. Железняк [та ін.] ; НАН України, НТШ. – К. : Інститут енциклопедичних досліджень НАН України, 2022. – Режим доступу : https://esu.com.ua/article-76211

Том ЕСУ:

24-й

Дата виходу друком тому:

2022

Дата останньої редакції статті:

2022

Цитованість статті:

переглянути в Google Scholar

Для навчання:

використати статтю в Google Classroom

Тематичний розділ сайту:

EMUID (ідентифікатор статті ЕСУ):

76211

Кількість переглядів цього року:

28

Схожі статті

Крим
Світ-суспільство-культура  | Том 15 | 2014
Г. М. Зекер’яєва
Лобураки
Світ-суспільство-культура  | Том 17 | 2016
Я. Г. Веренко
Жіноча громада
Світ-суспільство-культура  | Том 9 | 2009
К. А. Кобченко

Нагору