ЕНЦИКЛОПЕДІЯ
СУЧАСНОЇ УКРАЇНИ
Encyclopedia of Modern Ukraine

Олександрійський фаховий коледж культури і мистецтв

ОЛЕКСАНДРІ́ЙСЬКИЙ ФА́ХОВИЙ КО́ЛЕДЖ КУЛЬТУ́РИ І МИСТЕ́ЦТВ Історія закладу сягає 1931, коли в с-щі Гданцівка було засн. Криворіз. технікум комуніст. освіти (нині Дніпроп. обл.). Наступ. року його переведено до м. Олександрія (нині Кіровогр. обл.); у його структурі – 2 відділи: організац.-масовий (готував зав. клубів, організаторів культурно-політ. роботи на великих підприємствах, працівників масової роботи в с. госп-ві) та бібліотечний (працівників низової масової бібліотеч. мережі). У роки 2-ї світової вій­ни та окупації заклад не працював. Після звільнення міста 1 червня 1944 відновив роботу: кількість викл. – 5, студентів – 188 осіб різного віку. 1946 його перейм. на технікум культ.-осв. роботи, від 1961 – Олександрій. культ.-осв. училище. Від 1948 розпочато підготовку фахівців на заоч. формі навчання, у 1960-х рр. – працівників для закладів культури Кіровоградщини: на клуб. відділі введено спеціалізації з підготовки керівників самодіял. оркес­трів нар. і духових інструментів, хорового та театр. колективів, самодіял. танц. колективів. 1970–2011 заклад очолював засл. працівник культури України В. Карпов. Від 1990 – Олександрій. училище культури, від 2020 – сучасна назва. Здійснює підготовку фахівців освіт.-кваліфікац. рівня «фаховий молодший спеціаліст» за спеціальностями «інформ., бібліо­течна та архівна справа», «менеджмент соціокультур. діяльності», «хореографія» та «образотворче мистецтво, декор. мистецтво, реставрація». Навч.-вихов. процес забезпечують 48 викл., серед яких 29 мають вищу кваліфікац. категорію, 2 засл. працівники культури України – Г. Абажей та І. Баранов (від 2011 – директор), канд. пед. н. О. Чернявська, асп. К. Кучмак та Р. Шевченко. Станом на 1 червня 2022 у коледжі здобувають освіту 231 особа денної та 77 осіб заоч. форми навчання. Творчі колективи коледжу – хор «Піснелюби» (кер. Н. Стрельник), фольклор. ансамбль «Ладо» (кер. Л. Погоріла), вокал. колектив «Independent» (кер. В. Кулик), оркестр нар. інструментів (кер. І. Костенко), нар. естрад. оркестр «Джаз-класик-бенд» (кер. С. Яровий), хореогр. нар. ансамбль «Лілея» (кер. Я. Жир). Серед відомих випускників – Герой України, нар. арт. України, лауреатка Нац. премії України ім. Т. Шевченка Н. Крюкова; нар. арт. України В. Гуньків та М. Поплавський; засл. арт. УРСР та України В. Олексієнко й А. Сиротенко; засл. діяч мистецтв України, канд. мистец­твознавства М. Линник. Від 2015 щороку на поч. жовтня на базі спеціальності «образотворче мистецтво, декор. мистецтво, реставрація» проводять обл. конкурс дит. та юнац. творчості «Золоті фарби Олександрійської осені». Влітку 2015 студенти та викл. цієї спеціальності у рамках проекту «Намалюй Україну» створили у Новій Празі Олександрій. р-ну найдовший в Україні петриків. розпис довж. 218 м та заг. площею 273,5 м2 – креативний витвір, що потрапив до Нац. реєстру рекордів України.

І. М. Баранов

Читати у файлі PDF

Інформація про статтю

Автор:

Авторські права:

Cтаттю захищено авторським правом згідно з чинним законодавством України. Докладніше див. розділ Умови та правила користування електронною версією «Енциклопедії Сучасної України»

Бібліографічний опис:

Олександрійський фаховий коледж культури і мистецтв / І. М. Баранов // Енциклопедія Сучасної України [Електронний ресурс] / Редкол. : І. М. Дзюба, А. І. Жуковський, М. Г. Железняк [та ін.] ; НАН України, НТШ. – К. : Інститут енциклопедичних досліджень НАН України, 2022. – Режим доступу : https://esu.com.ua/article-76291

Тип публікації:

Енциклопедична стаття

Том ЕСУ:

24-й

Дата виходу друком тому:

2022

Дата останньої редакції статті:

2022

Цитованість статті:

переглянути в Google Scholar

Для навчання:

використати статтю в Google Classroom

Тематичний розділ сайту:

Світ-суспільство-культура

EMUID (ідентифікатор статті ЕСУ):

76291

Кількість переглядів цього року:

5

Схожі статті

Гавриленко
Людина  |  Том 5 | 2006
О. О. Тарасюк
Мацієвич
Людина  |  Том 19 | 2018
В. М. Власенко
Логвин
Людина  |  Том 17 | 2016
Н. Г. Логвин

Нагору