Оленчик Іван Федорович
ОЛЕ́НЧИК Іван Федорович (22. 05. 1952, с. Касперівці, нині Чортків. р-ну Терноп. обл.) — кларнетист, композитор, педагог. Брат Я. Оленчика. Професор (2012). Заслужений артист РРФСР (1985). Лауреат конкурсів виконавців на духових інструментах: Респ. (Київ, 1976), Всесоюз. (Мінськ, 1979; обидва — 1-а премія), Міжнар. «Празька весна» (Прага, 1981, 3-я премія). Закін. Одес. консерваторію (1976; кл. К. Мюльберга) та аспірантуру Держ. муз.-пед. інституту ім. Гнесіних у Москві (1981; кл. І. Мозговенка). 1978–84 — концертмейстер Першого окремого зразк. оркестру Міністерства оборони СРСР. 1986–2003 — арт., соліст Держ. симф. оркестру РФ під керівництвом Є. Свєтланова, 2003–11 — соліст симф. оркестру під керівництвом П. Когана. Водночас від 2002 викладає у Рос. академії музики ім. Гнесіних (усі — Москва). Найвагоміший твор. здобуток — участь у виконанні й записі на компакт-дисках циклу із 10-ти симф. Ґ. Малера у Великому залі Моск. консерваторії під керівництвом Є. Свєтланова, концерти й запис антології рос. музики: за бл. 20 р. записано оркестр. твори всіх рос. композиторів — від М. Глінки до Д. Шостаковича, зокрема О. Глазунова, В. Калинникова, М. Мясковського. Співпрацював із визнач. музикантами, зокрема С. Ріхтером, М. Ростроповичем, М. Кабальє, В. Співаковим. Як соліст записав компакт-диск із творами В.-А. Моцарта. Гастролював у країнах Європи, Пн. і Пд. Америки та Азії. Часто приїздить в Україну: виступає із сольними концертами, зокрема у Тернополі та Терноп. обл. (Борщів, Заліщики, Чортків, Теребовля, Кременець). У репертуарі — класичні і сучасні твори для кларнета, а також присвячені йому твори Р. Леденьова, Ш. Давидова, В. Кульова, Г. Сальникова. Здійснив записи (з оркестром і фортепіано) у фонд Рос. радіо. Автор низки творів для кларнета. Упорядник зб. укр. нар. пісень «Перлини України» (Москва, 2002), де вміщено кількасот автент. зразків, записаних О. від матері його друга-лікаря з Бережан (Терноп. обл.) Ю. Гуменюка.
Тв.: для кларнета, фортепіано та струн. оркестру — Концерт; для духового оркестру — концерт. фанфар. марш «Карнавал», «Тетяна», «Карпати»; для кларнета і фортепіано — 2 фантазії у вільному стилі; Концертна п’єса на теми Д. Шостаковича; Варіації на тему М. Леґрана; Фантазія на теми М. Мусоргського; перекладення, обробки нар. пісень; для кларнета соло — 16 віртуоз. етюдів; 20 каприсів; п’єси, етюди; для саксофона й фортепіано — 5 каприсів (у співавт. із М. Шапошниковою).
Літ.: Иванов В. Игра в оркестре — процесс заразительный: [интервью с И. Оленчиком] // Оркестр. 2007. № 2(7); Семененко Н. Блискучий дебют конкурсу: [інтерв’ю з І. Оленчиком] // Музика. 2013. № 3; Фаріон І. Найкращий кларнетист Росії приїжджає в Галичину за натхненням // Високий замок. 2013, 7 серп.
Б. М. Фільц
Основні твори
для кларнета, фортепіано та струн. оркестру — Концерт; для духового оркестру — концерт. фанфар. марш «Карнавал», «Тетяна», «Карпати»; для кларнета і фортепіано — 2 фантазії у вільному стилі; Концертна п’єса на теми Д. Шостаковича; Варіації на тему М. Леґрана; Фантазія на теми М. Мусоргського; перекладення, обробки нар. пісень; для кларнета соло — 16 віртуоз. етюдів; 20 каприсів; п’єси, етюди; для саксофона й фортепіано — 5 каприсів (у співавт. із М. Шапошниковою).
Рекомендована література
- Иванов В. Игра в оркестре — процесс заразительный: [интервью с И. Оленчиком] // Оркестр. 2007. № 2(7); Семененко Н. Блискучий дебют конкурсу: [інтерв’ю з І. Оленчиком] // Музика. 2013. № 3;
- Фаріон І. Найкращий кларнетист Росії приїжджає в Галичину за натхненням // Високий замок. 2013, 7 серп.