ЕНЦИКЛОПЕДІЯ
СУЧАСНОЇ УКРАЇНИ
Encyclopedia of Modern Ukraine

Розмір шрифту

A

Оломоуцька україністика

ОЛОМО́УЦЬКА УКРАЇНІ́СТИКА Розвиток україністики в Університеті Палацького в м. Оломоуць (Чехія) бере початок від 2-ї пол. 1990-х рр., коли на каф. славістики започатковано викладання української мови як другої слов’янської. 1999 на цій каф. відкрито секцію україністики, яку до 2012 очолював Й. Андерш. 2000 він ініціював проведення «Оломоуцького симпозіуму україністів середньої та східної Європи», який що два роки збирає в Чехії україністів з різних країн. Його результатом стало видання 10-ти збірників праць «Ucra­inica: Problémy ukrajinského jazyka literatury a kultury» та колектив. монографій «Слово культурі та культура в слові» (2014), «ХХ–ХХІ століття: Жанрово-стильові й лінгвістичні метаморфози в українській мові та літературі» (2016), «Інтертекстуальність та інтермедіальність в просторі українсь­кої мови, літератури та культури» (2018; усі — Оломоуць). Викладання українознав. дисциплін у різний час забезпечували Н. Маліневська, Г. Наєнко, П. Рудинська, З. Виходілова, Ї. Комендова, Б. Зілинський, Р. Кіндлерова, о. Р. Стройвус, Є. Оплеталова, Я. Габернал, лекції також читали запрошені викл. Н. Баландіна, О. Тищенко, О. Левченко, П. Гриценко, М. Жулинський, П.-Р. Маґочій та ін. Нині розвиток О. у. пов’язаний з іменами Р. Мерзової (від 2012 — керівник секції україністики), У. Холод та А. Архангельської.

За спеціальністю «укр. філологія» (за бакалавр. і магістер. програмами навч.), що пізніше була доповнена спеціальностями «укр. філологія за госп.-правн. та туристич. спрямуванням» та «укр. філологія за спрямуванням “переклад” і “госп. діяльність”», навч. понад 150 осіб. Нині україністику вивчають 20 студентів бакалавр. і магістер. програм. Оломоуц. україністи під егідою Чес. асоц. україністів та у співпраці з каф. української мови Рівнен. гуманіт. університету організували та провели міжнар. семінари молодих славістів: «Актуальні явища в сучасних слов’янських мовах та літературах» (2011), «Сучасні слов’ян­ські мови та літератури: проблеми і перспективи» (2013) та «Слов’ян­ські мови та літератури в епоху глобалізації: лінгвокультурологічний та лінгвоекологічний підхід» (2014), за матеріалами яких видано однойм. збірники праць.

Наслідком спіл. наук. проектів укр., чес. і польс. україністів та славістів стали колективні монографії: «Неологічні назви осіб у сучасних слов’янських мовах» (Р.; Оломоуць, 2011), «Lingvokulturologický a lingvoekologický přístup ke studiu jednotek jazyka a řeči» (2013). Разом із науковцями з України видано «Ukrajinsko-rusko-český slov­ník realitní terminologie» (2015; обидві — Оломоуць).

О. у. протягом остан. років плідно співпрацює з провід. закладами вищої освіти та академіч. установами України. 2011 підписано міжуніверситет. угоду про н.-д. співробітництво з Рівнен. гуманітар. університетом, 2016 — з Інститутом української мови НАНУ та Інститутом укр. літ-ри НАНУ (обидва — Київ), 2017 — з Нац. університетом «Львівська політехніка». Триває співпраця з профіл. каф. Київ., Львів., Прикарп. (Івано-Франківськ) університетів за двосторон. програмами обміну студентами, а також з україністами з Праги та Брно. Літ.: Архангельська А. М. Оломоуцька україністика сьогодні: здобутки і перспективи // Лінгвіст. студії. 2017. Вип. 33.

А. М. Архангельська

завантажити статтю

Інформація про статтю


Автор:
Авторські права:
Cтаттю захищено авторським правом згідно з чинним законодавством України. Докладніше див. розділ Умови та правила користування електронною версією «Енциклопедії Сучасної України»
Том ЕСУ:
24-й
Дата виходу друком тому:
Дата останньої редакції статті:
2022
Тематичний розділ сайту:
EMUIDідентифікатор статті на сайті ЕСУ
76558
Вплив статті на популяризацію знань:
82

Оломоуцька україністика / А. М. Архангельська // Енциклопедія Сучасної України [Електронний ресурс] / Редкол. : І. М. Дзюба, А. І. Жуковський, М. Г. Железняк [та ін.] ; НАН України, НТШ. – К. : Інститут енциклопедичних досліджень НАН України, 2022. – Режим доступу : https://esu.com.ua/article-76558

Olomoutska ukrainistyka / A. M. Arkhanhelska // Encyclopedia of Modern Ukraine [Online] / Eds. : I. М. Dziuba, A. I. Zhukovsky, M. H. Zhelezniak [et al.] ; National Academy of Sciences of Ukraine, Shevchenko Scientific Society. – Kyiv : The NASU institute of Encyclopedic Research, 2022. – Available at : https://esu.com.ua/article-76558

Завантажити бібліографічний опис

Схожі статті

Земскій сборникъ Черниговской губерніи
Світ-суспільство-культура  |  Том 10  |  2010
А. А. Гапієнко
Кіш
Світ-суспільство-культура  |  Том 13  |  2013
М. І. Зимомря, І. М. Зимомря
Кубанський козацький хор
Світ-суспільство-культура  |  Том 15  |  2014
І. М. Сікорська

ВСІ СТАТТІ ЗА АБЕТКОЮ

Нагорунагору