Ольшанський Тадеуш-Анджей
ОЛЬША́НСЬКИЙ Тадеуш-Анджей (Olszański Tadeusz Andrzej; псевд. — Jan Łukaszów; 1950, м. Отвоцьк, Польща) — польський історик, політолог, публіцист, літератор. Після закінчення факультету права й адміністрації Варшав. університету працював на різних посадах у місц. самоврядуванні і на пром. підприємствах; від 1993 — експерт-аналітик з укр. тематики держ. Центру сх. досліджень. Від 2017 — на пенсії. Від 1970-х рр. брав активну участь у діяльності опозиційних до комуніст. режиму варшав. молодіж. клубів і організацій, зокрема літ. Конфедерації Нового Романтизму (від 1973), Клубу «Помост» (від 1986); друкував вірші та публіцистику в числен. нелегал. періодиці (літ-рі «другого обігу»); проводив ідеї об’єднання сусідніх народів Центр.-Сх. Європи у боротьбі з комуніст. режимом та імпер. зазіханнями (підтримував ідею «Міжмор’я» — об’єднання народів між Балт. і Чорним морями); пропагував порозуміння поляків зі своїми сусідами на платформі париз. часопису «Kultura» Є. Ґєдройця. В антикомуніст. опозиції був прихильником змін у ставленні поляків до своїх сх. сусідів, насамперед українців і України (1989 опублікував у париз. ж. «Zeszyty historyczne» статтю про польс.-укр. конфлікт 1943–47, в якій репрезентував укр. нац.-визв. рух за незалежність). Після краху комунізму і початку демократ. змін у Польщі опублікував низку істор. і політол. праць про Україну та українців, в яких піддав критиці поширені серед поляків стереотипи про українців, показав мету і труднощі укр. нац.-визв. руху в 20 ст., підготував та опублікував численні аналіт. матеріали про становлення незалеж. України і проблеми її демократ. трансформації, підтримував кроки до примирення українців і поляків при розгляді питань історії. Автор знач. кількості аналіт. праць про сучасні проблеми розвитку України, вміщених у виданнях Центру сх. досліджень, а також польс., укр. і англомов. періодиці. Паралельно з наук. і публіцист. діяльністю багато уваги приділяв поет. творчості, перекладам і популяризації літ-ри жанру фентезі (Дж. Толкін), краєзнавства (чл. Карпат. товариства, Отриц. клубу), автор поет. зб. «Notatnik bieszczadzki» (1985), «Apologia pro vita sua» (1992), «Czar ognia» (1995), «Nokturny» (2013).
Пр.: Zarys dziejów Rusi Halickiej i Karpackiej w wiekach średnich. Warszawa, 1986; Historia Ukrainy XX w. Warszawa, 1994; Trud niepodległości. Ukraina na przełomie tysiącleci. Kraków, 2003; Ćwierćwiecze niepodległej Ukrainy. Wymiary transformacji. Warszawa, 2017; Ukraińskie stulecie 1914–2014: Szkice historyczne. Kraków, 2020.
Л. О. Зашкільняк
Основні праці
Zarys dziejów Rusi Halickiej i Karpackiej w wiekach średnich. Warszawa, 1986; Historia Ukrainy XX w. Warszawa, 1994; Trud niepodległości. Ukraina na przełomie tysiącleci. Kraków, 2003; Ćwierćwiecze niepodległej Ukrainy. Wymiary transformacji. Warszawa, 2017; Ukraińskie stulecie 1914–2014: Szkice historyczne. Kraków, 2020.