ЕНЦИКЛОПЕДІЯ
СУЧАСНОЇ УКРАЇНИ
Encyclopedia of Modern Ukraine

Розмір шрифту

A

Ольшанська-Стефанович Михайлина

ОЛЬША́НСЬКА-СТЕФАНО́ВИЧ Михайлина (1895, с. Старява, нині Самбір. р-ну Львів. обл. — 07. 12. 1981, м. Чикаґо, шт. Іллінойс, США) — живописець, іконограф, графік. Сестра Т. Ольшанського. Закін. Інститут для дівчат в м. Перемишль (нині Підкарпат. воєводство, Польща). Мист. освіту продовжила у Львові в С. Батовського-Качора. Від 1921 вивчала малярство та графіку під керівництвом П. Холодного. Пробувала свої сили в іконописі та графіці. Під опікою І. Свєнціцького та В. Пещанського працювала над реставрацією укр. ікон у Нац. музеї у Львові. 1926 поїхала в Париж, де завершила свої студії і отримала диплом учителя малювання. Працювала як художниця у м. Хирів (нині Львів. обл.). Авторка кількох ікон для іконостасу каплиці Львів. богослов. академії, що створив П. Холодний на замовлення Йосифа Сліпого, а також ікони каплиці укр. гімназії у Львові. Проектувала сучасний їй укр. одяг, за основу взявши давнє вбрання мешканців Хирова. Під час 2-ї світової вій­ни працювала в Кракові (Польща) як ілюстраторка книг, 1944 — у таборі для переміщ. осіб в м. Бамберґ (Німеччина), брала участь у виставках. Член Вільного об’єдн. мистців. Від 1950 — у США. Працювала в портрет. жанрі. Створила проект мозаїч. оздоблення собору св. Софії в Римі, що зберігається в місц. музеї Укр. катол. університету. Авторка кількох опубл. поезій, перекладів українською мовою творів світ. літ-ри. Персон. виставки — у Львові (1923), згодом у Римі, Софії, Чикаґо, Нью-Йорку, Філадельфії. З полотен на світ. тематику відзначають твори в готич. та візантій. стилях, зокрема «Ізольда», «Замок кохання», «Спляча царівна», «Княгиня Ольга», «Плач Ярославни», графіка представлена роботою «Біля криниці».

Рекомендована література

  1. Михайлина Ольшанська-Стефанович: [Некролог] // Наше життя. 1981, 30 груд.;
  2. Кріль М. Михайлина Стефанович-Ольшанська (скравок до 120-річчя від дня народження) // Прикарпат. ватра. 2015, 29 квіт.;
  3. Його ж. Дві визначні особистості з нашого краю: Михайлина Стефанович-Ольшанська, Теофіль Ольшанський // Літопис Бойківщини. 2016. Ч. 1.
Іконка PDF Завантажити статтю

Інформація про статтю


Автор:
Статтю захищено авторським правом згідно з чинним законодавством України. Докладніше див. розділ Умови та правила користування електронною версією «Енциклопедії Сучасної України»
Дата останньої редакції статті:
груд. 2022
Том ЕСУ:
24
Дата виходу друком тому:
Тематичний розділ сайту:
Людина
Ключове слово:
живописець
EMUID:ідентифікатор статті на сайті ЕСУ
76758
Вплив статті на популяризацію знань:
26
Бібліографічний опис:

Ольшанська-Стефанович Михайлина / М. М. Кріль // Енциклопедія Сучасної України [Електронний ресурс] / редкол. : І. М. Дзюба, А. І. Жуковський, М. Г. Железняк [та ін.] ; НАН України, НТШ. – Київ: Інститут енциклопедичних досліджень НАН України, 2022. – Режим доступу: https://esu.com.ua/article-76758.

Olshanska-Stefanovych Mykhailyna / M. M. Kril // Encyclopedia of Modern Ukraine [Online] / Eds. : I. М. Dziuba, A. I. Zhukovsky, M. H. Zhelezniak [et al.] ; National Academy of Sciences of Ukraine, Shevchenko Scientific Society. – Kyiv : The NASU institute of Encyclopedic Research, 2022. – Available at: https://esu.com.ua/article-76758.

Завантажити бібліографічний опис

Cтежка
Людина  |  2025
Р. Д. Бащенко, М. І. Гаврилюк
Євдокименко
Людина  |  Том 9  |  2009
О. Г. Добробоженко
Євдокимов
Людина  |  Том 9  |  2009
Р. Г. Клименко
ВСІ СТАТТІ ЗА АБЕТКОЮ

Нагору нагору