ЕНЦИКЛОПЕДІЯ
СУЧАСНОЇ УКРАЇНИ
Encyclopedia of Modern Ukraine

Розмір шрифту

A

Освоєння

ОСВО́ЄННЯ – спосіб буття людини в світі, процес опанування та досвідного присвоєння дійсності в усій її різноманітності: матеріально-практичній (перетворювальній), техніко-технологічній, духовно-практичній і теоретичній (пізнавальній). О. — процес універсал. соц. взаємодії людини й світу та їх взаємообумовленості, формування світогляд. цінностей людини та світу культури як даності природи у формах людської практики. У заг. плані розрізняють духовну, практ. та духовно-практ. форми освоєння світу. Мовленнєва прагматика є способом О. індивідом життєвого досвіду шляхом оповіді (наративу) про нього та приписів поведінки й дій. На повсякден. рівні О. досвіду забезпечує успішність дій індивіда, його адекватну поведінку в конкрет. ситуації. О. соц. досвіду, пізнання та присвоєння його культурно-цивілізац. здобутків, дає змогу людині формувати власне світовідношення: практ.-перетворювальне, пізнавальне, етичне, естетичне, релігійне, тех.-технологічне, наук.-теоретичне. Соц. інститути — освіта, сім’я та церква — передають соц. досвід від покоління до покоління та забезпечують його О. шляхом навчання та виховання. Ма­теріал.-тех. О. постає як опанування речами та тех. засобами через набуття людиною практ. навиків та профес. компетенцій. О. комп’ютерно-інформ. технологій, використання їх можливостей відкриває шлях до оволодіння найповнішою інформацією та знаннями. О. духовно-практ. досвіду (традицій, норм, ідеалів) забезпечує перспективу переоблаштування соц. дійсності згідно із системою соціокультур. цілей та цінностей. Природн.-наук. знан­ня у 20 ст. здійснило безпрецедентні прориви в О. мікро- і мегасвіту, штуч. інтелекту та генет. коду життя. Як процес доповнен­ня й розвитку наук. здобутків постає вік їх актив. технол. О. Епохал. зміна О. — від споглядання природи до її технол. конструювання (М. Кайку). У 21 ст. технол. О. посідає пріоритетне місце в соц. взаємодії людини й природи. Технол. О. постає як перманент. процес експерим. діалогу людини з природою та їх синергетично коеволюц. розвитку. Водночас теор.-експерим. наук. О. та технол. О. розгортаються в новому горизонті — віртуал. конструювання можливих світів. Віртуал.-технол. О. дає змогу виходити за межі людської суб’єктив­ності задля творення техносфери в горизонті можливостей. Віртуалізація наук. й технол. О. дійсності — закономір. процес, зумовлений стрімким розвитком комп’ю­теризації та інформатизації всіх сфер життя.

Літ.: Кайку М. Візії: як наука змінить ХХІ сторіччя / Пер. з англ. Л., 2004; Маєр-Абіх К. Повстання на захист природи. Від довкілля до спільного світу / Пер. з нім. К., 2004.

В. П. Мельник, Л. В. Рижак

Рекомендована література

  1. Кайку М. Візії: як наука змінить ХХІ сторіччя / Пер. з англ. Л., 2004;
  2. Маєр-Абіх К. Повстання на захист природи. Від довкілля до спільного світу / Пер. з нім. К., 2004.
завантажити статтю

Інформація про статтю


Автор:
Авторські права:
Cтаттю захищено авторським правом згідно з чинним законодавством України. Докладніше див. розділ Умови та правила користування електронною версією «Енциклопедії Сучасної України»
Том ЕСУ:
24-й
Дата виходу друком тому:
Дата останньої редакції статті:
2022
Тематичний розділ сайту:
EMUIDідентифікатор статті на сайті ЕСУ
76857
Вплив статті на популяризацію знань:
99

Освоєння / В. П. Мельник, Л. В. Рижак // Енциклопедія Сучасної України [Електронний ресурс] / Редкол. : І. М. Дзюба, А. І. Жуковський, М. Г. Железняк [та ін.] ; НАН України, НТШ. – К. : Інститут енциклопедичних досліджень НАН України, 2022. – Режим доступу : https://esu.com.ua/article-76857

Osvoiennia / V. P. Melnyk, L. V. Ryzhak // Encyclopedia of Modern Ukraine [Online] / Eds. : I. М. Dziuba, A. I. Zhukovsky, M. H. Zhelezniak [et al.] ; National Academy of Sciences of Ukraine, Shevchenko Scientific Society. – Kyiv : The NASU institute of Encyclopedic Research, 2022. – Available at : https://esu.com.ua/article-76857

Завантажити бібліографічний опис

Схожі статті

На зустріч волі
Світ-суспільство-культура  |  Том 22  |  2020
Н. М. Загородна
Біла студія
Світ-суспільство-культура  |  Том 2  |  2003
С. А. Захаркін
Моцюки
Світ-суспільство-культура  |  Том 21  |  2019
П. Пундій

ВСІ СТАТТІ ЗА АБЕТКОЮ

Нагорунагору