Осінь
О́СІНЬ — пора року, перехідний сезон між літом і зимою. У Пн. півкулі охоплює переважно місяці вересень, жовтень і листопад. За астрон. ознаками О. — проміжок часу між осіннім рівноденням (22–23 вересня) і зимовим сонцестоянням (21–22 грудня); за клімат. — період стійкого переходу серед. добової температури повітря через +15 °С у бік зниження (до 0 °С). Клімат. О. на переваж. частині тер. України починається у 1-й декаді вересня (на Пд. — у 1-й декаді жовтня) і закінчується у 3-й декаді листопада у зх., пн. та сх. областях України та у 1-й декаді грудня — у південних.
О. в Україні порівняно тепла. У вересні на значній тер. країни ще переважає літня погода. Кількість літніх днів із середньою за добу т-рою повітря +15 °С і вище зростає з Пн. Зх. на Пд. та Пд. Сх., а у Пд. Степу триває до 20 днів і більше. Найменше літніх днів спостерігається на високогір’ї Карпат, Поліссі, у Зх. Лісостепу. Восени зберігається широт. розподіл серед., макс. та мін. температури повітря. Величина середньої за добу температури повітря змінюється від +7 °С на Пн. до +12 °С на Пд., середня за добу макс. температура зростає з +11–12 °С на Пн. країни до +16 °С і вище в пд. регіоні, а середня мін. — від +3 °С на Пн. Сх. до +7 °С і вище на Пд. Восени кількість теплих днів, коли середня за добу температура повітря вище 0 °С, коливається від 85 і більше у Пд. Степу та Криму, до 75 і менше на Пн. Сх., Сх. та в Укр. Карпатах. Із переходом середньої за добу температури повітря нижче +5 °С припиняється вегетація рослин. У пд. степ. областях України, на Закарпатті та пд. узбережжі Криму вегетац. період восени триває найдовше, майже до 2-ї декади листопада. Його тривалість зменшується у пн. напрямку і на Поліссі завершується у 3-й декаді жовтня. Дещо менше триває вегетац. період і в Карпатах. Важливою характеристикою клімату є опади — гол. джерело поновлення водних запасів і вологи в ґрунті. Заг. закономірністю просторового розподілу опадів восени в Україні є їхнє зменшення з Пн. (150–160 мм за сезон і більше) на Пд. і Пд. Сх. (120–110 мм і менше). В Укр. Карпатах може випасти вдвічі більше опадів за сезон, ніж на Поліссі — понад 300 мм, а в пд. степ. р-нах — менше 100 мм за всі осінні місяці.
Значну роль у формуванні погоди і клімату відіграє атмосферна циркуляція. Завдяки особливостям атмосфер. процесів восени в Україні можна виділити 2 періоди. Перша половина О. характеризується перевагою антициклонал. погоди з ясними соняч. днями, прохолод. ночами, без опадів. На поч. сезону азорський антициклон починає слабшати, його ядра все рідше виходять на тер. Європи. Повторюваність відрогів, орієнтованих із Зх., зменшується. Висотна фронтал. зона, поступово спускаючись на Пд., змушує змінювати траєкторію пн. циклонів на більш південну. Поступово збільшується меридіональність висот. барич. поля і, як наслідок, зростає повторюваність холод. арктич. повітр. мас. Т-ра повітря у вересні може знизитися на 5–7 °С, наприкінці місяця вже можуть виникати перші заморозки, а в Карпатах — випадати сніг. Спочатку вторгнення арктич. повітря невеликі, короткочасні, охоплюють переважно сх. частину України, зрідка поширюючись і на решту території. Поступово їх повторюваність та інтенсивність збільшуються, досягаючи максимуму взимку.
У 2-й пол. О. внаслідок збільшення контрастів температури між сушею і морем посилюється циклонічна діяльність. Зростає повторюваність пд. і зх. циклонів, що приносять в Україну вологе повітря з Атлантики і Середзем. моря, обумовлюючи на більшій частині тер. похмуру з дощами погоду. Проходження через Україну циклонів супроводжується також посиленням вітру, зрідка утворенням туману й ожеледі. Протягом осін. сезону азорський антициклон повністю руйнується. Замість нього в жовтні–листопаді починає розвиватися сибір. антициклон. У його систему входять антициклони, що переміщуються із Зх. Крім того, восени вже частково створ. сприятл. умови для стаціонування антициклонів над Пд. Cх. Росії з відрогами над Україною. Тому, починаючи з жовтня, повторюваність відрогів, орієнтованих зі Сх., різко підвищується. У зв’язку з цим над Україною збільшується повторюваність адвектив. туманів, внутр.-масової ожеледі, часто спостерігається похмура погода з опадами, мрякою, характерна для даних процесів. Загалом погода 2-ї пол. О. в Україні характеризується великою кількістю похмурих днів, облоговими опадами і тривалими туманами. У зв’язку з частішими вторгненнями холод. арктич. повітря у листопаді на більшій частині України температура повітря опускається нижче 0 °С, починаються морози. На фронтал. розділах одночасно з дощем випадає сніг.