ЕНЦИКЛОПЕДІЯ
СУЧАСНОЇ УКРАЇНИ
Encyclopedia of Modern Ukraine

Розмір шрифту

A

Останнього Завіту Церква

ОСТА́ННЬОГО ЗАВІ́ТУ Церква – релігійна течія. Засн. 1991–94 у м. Мінусинськ (Краснояр. край, РФ) Віссаріоном (справж. — С. Тороп), який проголосив себе посланцем Бога, Сином Божим, покликаним сповістити народові «ос­тан. завіт від Отця», що визначає шляхи переходу людства на новий етап свого буття. Ін. назва — віссаріонівці. Згідно з вченням Віссаріона, Всесвіт створений волею Великого Творчого Начала, що існує в сфері тонких полів і енергій, пронизує весь Всесвіт. В останньому існує велика гармонія, а розвивається він на основі закону доцільності, проявом якого є т. зв. закон бумеранга (закон карми): «Все, спрямоване тобою у світ, обов’язково до тебе повернеться». Гармонія жорстка щодо людей, оскільки людина несе в собі зародок нової гармонії, по­в’язаної з виникненням у Всесвіті Нового Творчого Начала — Бога-Сина.

О. З. Ц. вчить, що нині на землі відбувається підготовка людини в помічники Батькові своєму. Головне при цьому — вміння керувати своєю плоттю, наповнен­ня своєї праці любов’ю, добром, милосердям, творчістю. Людство має позбутися будь-якого негатив. ставлення до світу, якщо воно буде приносити шкоду довкіллю, це загрожує йому самознищенням. Обряди Церкви — єдина молитва, священне коло, індивід. духотворчість у праці, таїнство вінчання і благословення, літургія, хрещення. Осн. свята: Відродження і Єднання, День сповіщення, вінчання, Воскресіння Христове. У Церкві немає посередників між Богом і людиною. Кожний має осягнути Бога особисто. Священнослужителі виконують роль організаторів обрядів, своєрід. зв’язківців. Свою мету Церква вбачає в об’єдн. усіх релігій в одну і всіх народів — в один. У проповідях допускається довільне витлумачення євангел. текстів. Центр О. З. Ц. знаходиться в розбудованому віссаріонівцями «Місті Сонця» з «Вівтарем Землі» на березі оз. Тіберкуль у Краснояр. краї. Після візиту Віссаріона 1992 в Україну з’явилися групи його послідовників у Рівному, Запоріжжі, Донецьку, Харкові, Одесі та ін. містах. Була спроба розбудови центру О. З. Ц. за зразком тіберкульського в Макарів. р-ні Київ. обл. В Україні станом на 2021 зареєстровано 6 громад О. З. Ц., з них 5 діє у Донец., Запоріз., Одес., Харків. обл. і Києві.

Літ.: Артемович С. Церква Останнього Завіту // Нові релігії України. К., 2010.

А. М. Колодний

Рекомендована література

  1. Артемович С. Церква Останнього Завіту // Нові релігії України. К., 2010.
завантажити статтю

Інформація про статтю


Автор:
А. М. Колодний
Авторські права:
Cтаттю захищено авторським правом згідно з чинним законодавством України. Докладніше див. розділ Умови та правила користування електронною версією «Енциклопедії Сучасної України»
Том ЕСУ:
24-й
Дата виходу друком тому:
2022
Дата останньої редакції статті:
2022
Тематичний розділ сайту:
EMUIDідентифікатор статті на сайті ЕСУ
77023
Вплив статті на популяризацію знань:
33

Останнього Завіту Церква / А. М. Колодний // Енциклопедія Сучасної України [Електронний ресурс] / Редкол. : І. М. Дзюба, А. І. Жуковський, М. Г. Железняк [та ін.] ; НАН України, НТШ. – К. : Інститут енциклопедичних досліджень НАН України, 2022. – Режим доступу : https://esu.com.ua/article-77023

Ostannoho Zavitu Tserkva / A. M. Kolodnyi // Encyclopedia of Modern Ukraine [Online] / Eds. : I. М. Dziuba, A. I. Zhukovsky, M. H. Zhelezniak [et al.] ; National Academy of Sciences of Ukraine, Shevchenko Scientific Society. – Kyiv : The NASU institute of Encyclopedic Research, 2022. – Available at : https://esu.com.ua/article-77023

Завантажити бібліографічний опис

Схожі статті

ВСІ СТАТТІ ЗА АБЕТКОЮ

Нагорунагору