ЕНЦИКЛОПЕДІЯ
СУЧАСНОЇ УКРАЇНИ
Encyclopedia of Modern Ukraine

Розмір шрифту

A

Осушення

ОСУ́ШЕННЯ  — запобігання або ліквідація несприятливого впливу води на господарську діяльність людини; видалення надлишку води з ґрунту і його поверхні з метою поліпшення водного і повітряного режимів та підвищення родючості. О. — один із видів меліорації ґрунтів. Складається з комплексу гідротех., агротех. і госп. заходів, що ґрунтуються на гідротех. засобах нормов. видалення води із шару ґрунту, де знаходиться коріння рослин, за допомогою осушувал. систем (відкритих і закритих). Об’єкти О. для с. господарства — болота, заболочені мінерал. землі постій. чи тимчас. зволоження. Для зони надлишк. зволоження О. — один із осн. засобів інтенсифікації с.-г. виробництва, що забезпечує рац. використання механізації і засобів хімізації. О. застосовують також у буд-ві (для захисту насел. пунктів, пром. об’єктів тощо від підтоплення ґрунт. водами з боку водосховища), ліс. госп-ві (для поліпшення зростання лісу), гірн. справі.

Методи і техніка О. визначаються типом водного живлення і с.-г. використанням території. Для атмосфер. типу водного живлення характерні прискорення поверхн. стоку за допомогою відкритих або закритих збирачів; для ґрунт. — прискорення підзем. стоку з пониженням рівня ґрунт. вод до норми О. дренажем або рідкими глибокими каналами (осушувачами); за наявності потоку ґрунт. вод — перехоплення його каналами-уловлювачами (з боку водозбору) або берег. дренами (з боку річки, водосховища); для ґрунт.-напір. — зниження п’єзометр. поверхні підзем. вод вертикал. дренажем або глибокими дренами і, водночас, прискорення поверхн. стоку; для делювіал. — відокремлення осушуваних земель з боку схилів нагір. каналами і виконання комплексу протиерозій. заходів (направлені на затримання води і зменшення стоку схилу); для намивного (алювіал.) — відокремлення території греблями (валами) з боку річки, озера, спорудження осушувал. мережі зі шлюзами на магістрал. каналі, насос. станцій для мех. видалення води.

Осушувані землі зазвичай неможливо використовувати без проведення культурно-тех. робіт. У посушливі періоди на них споруджують осушувал.-зволожувал. системи (див. Меліоративні системи, Осушувальна система).

Іконка PDF Завантажити статтю

Інформація про статтю


Автор:
Статтю захищено авторським правом згідно з чинним законодавством України. Докладніше див. розділ Умови та правила користування електронною версією «Енциклопедії Сучасної України»
Дата останньої редакції статті:
груд. 2022
Том ЕСУ:
24
Дата виходу друком тому:
Тематичний розділ сайту:
Світ-суспільство-культура
EMUID:ідентифікатор статті на сайті ЕСУ
77204
Вплив статті на популяризацію знань:
148
Бібліографічний опис:

Осушення / М. В. Яцюк // Енциклопедія Сучасної України [Електронний ресурс] / редкол. : І. М. Дзюба, А. І. Жуковський, М. Г. Железняк [та ін.] ; НАН України, НТШ. – Київ: Інститут енциклопедичних досліджень НАН України, 2022. – Режим доступу: https://esu.com.ua/article-77204.

Osushennia / M. V. Yatsiuk // Encyclopedia of Modern Ukraine [Online] / Eds. : I. М. Dziuba, A. I. Zhukovsky, M. H. Zhelezniak [et al.] ; National Academy of Sciences of Ukraine, Shevchenko Scientific Society. – Kyiv : The NASU institute of Encyclopedic Research, 2022. – Available at: https://esu.com.ua/article-77204.

Завантажити бібліографічний опис

ВСІ СТАТТІ ЗА АБЕТКОЮ

Нагору нагору