Осушувальна система
ОСУ́ШУВАЛЬНА СИСТЕ́МА — надмірно зволожена земельна ділянка з гідротехнічними спорудами, що забезпечують її осушення; комплекс заходів та споруд, спрямованих на запобігання або ліквідацію надмірного зволоження земель та призначених для видалення з осушуваної території надлишкової поверхневої і ґрунтової води; гідромеліоративна система для осушення земель. Осн. елементи О. с.: осушувал. мережа з гідротех. спорудами; дорожня мережа (дороги, мости, труби-переїзди); природоохоронна мережа (лісосмуги, протипожежні басейни); експлуатац. мережа (лінії зв’язку, гідрометрія, пости, спостережні свердловини).
Залежно від способу осушення О. с. бувають відкриті (регулювал. мережа — канали) — застосовують при поперед. осушенні боліт, лісів, іноді сінокосів і пасовищ; закриті (регулювал. мережа — дрени і закриті збирачі, колектори у вигляді підзем. трубчастих водоводів) — технічно досконаліші, довговічні, не перешкоджають механізації польових робіт, дозволяють ширше використовувати осушувані землі, застосовують повсюдно. Вода з осушувал. мережі зазвичай надходить у річку-водоприймач, рідко (за сприятл. гідрогеол. умов) її скидають у підземні водоносні горизонти. При незадовіл. показниках водоприймача (недостатня пропускна здатність, високі рівні води, нестійке русло) його регулюють шляхом розчищення, випрямлення, поглиблення і розширення (іноді звуження) русла.
За способом відведення води з осушувал. мережі розрізняють О. с. самопливні (вода надходить у водоприймач самопливом, тобто за рахунок гідравліч. енергії потоку), з машин. водопідйомом (польдерні; воду з провід. мережі відкачують за допомогою насос. станцій) та мішані. Мішані О. с. споруджують там, де в одні періоди року рівень води у водоприймачі буває дуже низький (тоді можливе самопливне скидання вод у водоприймач), а в ін. періоди року — дуже високий (воду у водоприймач перекачують за допомогою насос. станцій). Зазвичай машин. водопідйом використовують при осушенні примор. низовин, низьких річк. і озер. заплав, плавнів, де самопливні О. с. неможливі. Машин. водопідйом (польдер) застосовують також на території, де регулювання річок не відповідає вимогам охорони природи.
За характером впливу на водний режим земель О. с. поділяють на системи односторон. (канали та ін. споруди, забезпечують тільки відведення надлишк. води) і двосторон. (осушувал.-зволожувал. системи) дії, що в посушл. періоди, крім відводу води, забезпечують її подачу в О. с. Конструкція О. с. визначається ґрунт., гідрогеол., госп.-екон. та ін. умовами місцевості. В Україні відомі Берегівська осушувально-зволожувальна система, Верхньоприп’ятська осушувально-зволожувальна система, Желдецька осушувальна система, Замисловецька осушувально-зволожувальна система, Ірпінська осушувально-зволожувальна система, Остерська осушувальна система, Роменська осушувально-зволожувальна система, Трубізька осушувально-зволожувальна система.