ЕНЦИКЛОПЕДІЯ
СУЧАСНОЇ УКРАЇНИ
Encyclopedia of Modern Ukraine

Розмір шрифту

A

Офіційний спостерігач

ОФІЦІ́ЙНИЙ СПОСТЕРІГА́Ч – особа, правомочна під час президентських, парламентських або місцевих виборів та референдуму вести спостереження за ходом голосування, підрахунком голосів або іншою діяльністю виборчої комісії, комісії референдуму в період голосування, встановлення його результатів тощо; її призначають виборці, кандидати у президенти (депутати), виборчі об’єднання, партії, виборчі блоки, громадські об’єднання, або ініціативна група з проведення референдуму. Створення інституту О. с. передбачене Вибор. кодексом України (2019). Так, у вибор. процесі можуть брати участь О. с. від канд., партій (орг-цій партій) — суб’єктів вибор. процесу, від громад. організацій, яким у порядку, встановленому Вибор. кодексом України, надано дозвіл мати О. с. на відповід. виборах. О. с. від іноз. держав та міжнар. організацій можуть вести спостереження за ходом вибор. процесу, хоча вони і не є суб’єктом вибор. процесу. О. с. не може бути: особа, яка є громадянином (підданим) держави, визнаної ВР України державою-агресором або державою-окупантом; особа, пропозиції стосовно якої ініційовано або внесено державою, визнаною ВР України державою-агресором або державою-окупантом; чл. вибор. комісії; посадова або служб. особа органу виконав. влади, органів прокуратури або суду, правоохорон. та ін. держ. органів, органів влади АР Крим чи місц. самоврядування; військовослужбовець, поліцейський, співроб. СБУ, особа рядового чи начальниц. складу Держ. кримінально-виконав. служби України; особа, яка проходить альтернативну (невійськ.) службу; особа, яка має судимість за вчинення тяжкого або особливо тяжкого злочину, кримінал. правопорушення проти вибор. прав громадян чи корупц. кримінал. правопорушення, що не погашена або не знята в установленому законом порядку. О. с. від суб’єкта вибор. процесу, громад. організації здійснює спостереження за виборами в межах відповід. територ. округу, в якому він зареєстр. як спостерігач. О. с. від громад. організації, зареєстр. Центр. вибор. комісією, здійснює спостереження за виборами на всій тер. заг.-держ. округу.

О. с. від іноз. держав, міжнар. організацій акредитує Центр. виборча комісія (ЦВК). Пропозиції щодо їх акредитації подають до ЦВК не пізніше ніж за 7 днів до дня голосування на заг.-держ. виборах та не пізніше ніж за 10 днів до дня голосування на місц. виборах безпосередньо або через МЗС України. Порядок акредитації О. с. від іноз. держав, міжнар. організацій визначає ЦВК, при цьому громадяни України не можуть бути акредитовані як О. с. від іноз. держав чи міжнар. організацій. О. с. від іноз. держави, міжнар. організації має право: бути присутнім на зустрічах канд., їхніх довірених осіб, представників, уповноважених осіб партій (орг-цій партій) — суб’єктів вибор. процесу з виборцями, на передвибор. зборах, мітингах, засіданнях вибор. комісій; ознайомлюватися з матеріалами передвибор. агітації; бути присутнім із дотриманням вимог Вибор. кодексу України на засіданнях, перебувати у приміщеннях дільни­чних, окруж., територіал. вибор. комісій, спостерігати з будь-якої відстані за діями чл. вибор. комісії, зокрема під час видачі вибор. бюлетенів виборцям, підрахунку голосів, встановлення підсумків голосування, не заважаючи при цьому чл. вибор. комісії фізично; здійснювати фото-, відеозйомку та аудіозапис без порушення при цьому таємниці голосування виборців; після проведення виборів висловлювати свої пропозиції щодо організації проведення відповід. виборів та вдосконалення законодавства України з урахуванням міжнар. досвіду, проводити прес-конференції з дотриманням вимог законодавства України; утворювати разом з ін. спостерігачами від іноз. держав, міжнар. організацій тимчас. групи спостерігачів для координації їхньої діяльності в межах повноважень, передбачених Вибор. кодексом України; отримувати копії протоколів, ін. документів у випадках, передбачених Вибор. кодексом України. О. с. від іноз. держав, міжнар. організацій здійснюють спостереження за вибор. процесом самостійно і незалежно з урахуванням обмежень, встановлених законом. О. с. від іноз. держав, міжнар. організацій не мають права втручатися в роботу вибор. комісій, чинити дії, що порушують законний хід вибор. процесу або неправомірно перешкоджають чл. вибор. комісії здійснювати свої повноваження; заповнювати замість виборця (зокрема на його прохання) вибор. бюлетень або ін. чином порушувати таємницю голосування та використовувати свій статус у діяльності, не пов’я­заній зі спостереженням за ходом вибор. процесу.

Згідно з Вибор. кодексом України громад. організація, до статут. діяльності якої належать питання вибор. процесу та спостереження за ним, зареєстр. в установленому законом порядку, може звернутися до ЦВК не пізніше ніж за 50 днів до дня голосування на заг.-держ. виборах та не пізніше ніж за 40 днів — на місц. виборах із клопотанням про дозвіл мати О. с. під час відповід. виборів. О. с. від громад. організації має право: бути присутнім із дотриманням вимог на засіданнях окруж., територіальної (територіальних), дільничних вибор. комісій відповід. територіал. вибор. округу; на зустрічах канд., їхніх довірених осіб, представників, уповноважених осіб партій (орг-цій партій) — суб’єктів вибор. процесу з виборцями, на передвибор. зборах, мітингах; перебувати на вибор. дільницях під час голосування, спостерігати з будь-якої відстані за діями чл. вибор. комісії, зокрема під час видачі вибор. бюлетенів виборцям і підрахунку голосів виборців на вибор. дільниці та встановленні підсумків голосування, не заважаючи при цьому чл. вибор. комісії фізично; здійснювати фото-, відеозйомку та аудіозапис без порушення при цьому таємниці голосування виборців; бути присутнім під час голосування виборців за місцем їхнього перебування; звертатися у встановленому порядку до вибор. комісій у межах відповід. територіал. округу із заявою чи скаргою щодо усунення порушень в разі їх виявлення; скласти акт про виявлення порушень Вибор. кодексу України, що має підписати О. с. і не менше ніж 2 виборці, які засвідчують факт такого порушення, із зазначенням їхніх прізвищ, імен, по батькові, місця проживання та адреси житла, та подати його до відповід. вибор. комісії чи до суду; вживати необхід. заходів у межах законодавства щодо припинення протиправ. дій під час голосування та підрахунку голосів виборців на вибор. дільниці; отримувати копії протоколів та ін. документів у випадках, передбачених Вибор. кодексом України. О. с. від громад. організації не має права: втручатися у роботу вибор. комісії, чинити дії, що порушують хід вибор. процесу або перешкоджають чл. вибор. комісії здійснювати свої повноваження; заповнювати замість виборця (зокрема і на його прохання) вибор. бюлетень; бути присутнім при заповненні виборцем вибор. бюлетеня у кабіні (кімнаті) для таєм. голосування або ін. чином порушувати таємницю голосування.

Свої особливості має статус О. с. у міжнар. праві. О. с. (дипломатичний) — представник суб’єкта міжнар. права (держави або міжнар. організації), відряджений для участі в роботі міжнар. конф., міждерж. організації або її органів, якщо така можливість передбачена в їхніх правилах, процедурах, регламентах або установ. актах. Порядок допуску О. с. та їхні права визначені правилами процедури. Зазвичай дипломат. спостерігач не має права голосу, підписання документів. Відрядження дипломат. спостерігача практикують у випадках, коли держава або міжнар. організація зацікавлені в роботі міжнар. органу або конф., але не є їхнім учасником або не бажає бути зв’язаною з їхнім рішеннями чи розділяти з ними відповідальність. Згідно з Віден. конвенцією про представництво держав у їх відносинах з міжнар. організаціями універсал. характеру 1975 держави, що не є чл. тієї чи ін. міжнар. організації, мають право утворювати постійні місії спостерігача. До функцій постій. місії спостерігача віднесено, зокрема, забезпечення представництва акредитуючої держави (міжнар. організації), охорона її інтересів у відносинах з цією організацією, підтримка зв’язку з нею, з’ясування здійснюваної у ній діяльності, інформування про результати співробітництва уряду акредитуючої держави з організацією та ведення з нею переговорів. Так, згідно з правилами МАГАТЕ в її Ген. конференціях як спостерігачі мають можливість брати участь представники ООН, її спеціаліз. установ при розгляді питань, що мають спільний для всіх них інтерес. В ООН постій. статус О. с. (дипломатичного) мають Ватикан, Пн. Корея, Монако, Швейцарія, від 1974 — Організація визволення Палестини. Зазвичай О. с. (дипломатичний) бере участь у роботі пленар. засідань, може виступати у дебатах, вносити пропозиції, розповсюджувати письм. заяви. Інститут О. с. (дипломатичних) діє в Організації амер. держав, Лізі араб. держав та ін.

О. В. Батанов

завантажити статтю

Інформація про статтю


Автор:
О. В. Батанов
Авторські права:
Cтаттю захищено авторським правом згідно з чинним законодавством України. Докладніше див. розділ Умови та правила користування електронною версією «Енциклопедії Сучасної України»
Том ЕСУ:
24-й
Дата виходу друком тому:
2022
Дата останньої редакції статті:
2022
Тематичний розділ сайту:
EMUIDідентифікатор статті на сайті ЕСУ
77270
Вплив статті на популяризацію знань:
37

Офіційний спостерігач / О. В. Батанов // Енциклопедія Сучасної України [Електронний ресурс] / Редкол. : І. М. Дзюба, А. І. Жуковський, М. Г. Железняк [та ін.] ; НАН України, НТШ. – К. : Інститут енциклопедичних досліджень НАН України, 2022. – Режим доступу : https://esu.com.ua/article-77270

Ofitsiinyi sposterihach / O. V. Batanov // Encyclopedia of Modern Ukraine [Online] / Eds. : I. М. Dziuba, A. I. Zhukovsky, M. H. Zhelezniak [et al.] ; National Academy of Sciences of Ukraine, Shevchenko Scientific Society. – Kyiv : The NASU institute of Encyclopedic Research, 2022. – Available at : https://esu.com.ua/article-77270

Завантажити бібліографічний опис

Схожі статті

Дніпропроектсталь-конструкція
Світ-суспільство-культура  |  Том 8  |  2008
О. А. Тарнопольський
Друга ріка
Світ-суспільство-культура  |  Том 8  |  2008
В. С. Муха
Європейський парламент
Світ-суспільство-культура  |  Том 9  |  2009
М. М. Микієвич, А. Ю. Мартинов

ВСІ СТАТТІ ЗА АБЕТКОЮ

Нагорунагору