ЕНЦИКЛОПЕДІЯ
СУЧАСНОЇ УКРАЇНИ
Encyclopedia of Modern Ukraine

Розмір шрифту

A

Очищення населених місць

ОЧИ́ЩЕННЯ НАСЕ́ЛЕНИХ МІСЦЬ – комплекс планувальних, організаційних, санітарно-технічних та господарських заходів щодо збирання, зберігання, перевезення, оброблення/перероблення, утилізації, видалення, знешкодження і захоронення побутових відходів, зокрема небезпечних відходів у їх складі, що утворилися в населених місцях, а також прибирання об’єктів благоуст­рою з метою запобігання шкідливому впливу факторів сере­довища життєдіяльності на життя і здоров’я людини та майбутніх поколінь. Сан. очищення території є одним з елементів благоуст­рою населених пунктів та обо­в’язк. умовою утримання їхньої території в належ. стані.

З давніх-давен людство почало усвідомлювати важливість очищення території мешкання та видалення залишків життєдіяльності за межі насел. місць. Так, перша відома спроба упорядкувати поводження з побут. відходами відбулася бл. 3000 р. до н. е в м. Кносс (о-в Крит): відходи розміщували у великих викопаних у землі ямах та вкривали шарами землі. В Афінах (Греція) бл. 500 р. до н. е. з метою запобігання хворобам та збереження належ. стану насел. пункту було заборонено розміщувати відходи на відстані менше милі від меж міста. У Середньовіччі сан. стан насел. пунктів знаходився у крит. стані, що стало однією з причин поширення «чорної смерті» — пандемії чуми 1347–53. У 1388 англ. парламент заборонив скидання відходів у канави та у водотоки заг. користування, а також викидання чи виливання з вікон. Окрім того, від домовласників вимагали підтримання у чистоті тротуару біля фасадів їхніх будинків. У 15 ст. відзначалося, що гори відходів за воротами Парижа перешкоджають обороні міста, 1506 тут почали прибирати вулиці за держ. кошти. У 19 ст. пандемія ще однієї смертельно небезпеч. хвороби — холери — призвела до суттєвих реформ у санітарії, що також мало вплив на підтримання благоустрою насел. пунктів тогочас. Європи. 1842 опубл. «Report on the Sanitary Condition of the Labouring Population of Great Bri­tain» («Звіт про санітарний стан працюючого населення Великої Британії»), в якому доведено зв’я­зок між поширенням і зростанням захворюваності та низьким рівнем життя і чистотою довкілля. Автор звіту Е. Чедвік — прихильник сан. реформи — рекомендував уряду докласти зусиль для забезпечення населення чистою водою, покращити системи водовідведення, сприяти місц. владі в прибиранні відходів з будинків і вулиць. Його висновки та рекомендації були покладені в основу Закону про охорону здоров’я, прийнятого 1848 у Великій Британії. Першими нормат.-правовими документами із гігієни планування насел. місць на тер. сучас. України були нормат. акти 18 ст., зокрема «Указ про нагляд за будівництвом будівель», накази «Про нагляд начальниками міських поліцій за чистотою і охайністю у містах», «Про заснування кладовищ у зручних місцях, на відстані від останнього міського помешкання не ближче 100 сажень», «Положення про устрій населених пунктів».

Нині організація сан. О. н. м. в Україні належить до компетенції місц. органів влади. Для кожної території планується розроблення схеми сан. очищення, що передбачає визначення черговості здійснення потріб. заходів та обсягів робіт, необхід. кількості сміттєвозів, механізмів, устаткування та інвентарю, доцільності проектування, будівництва, реконструкції чи розширення об’єктів поводження з відходами, їх основні параметри й розміщення, орієнтовані капіталовкладення на будівництво і придбання тех. засобів. Відповідно до Закону України «Про відходи» (1998), розроблення та затвердження схем сан. О. н. м. належить до повноважень місц. держ. адміністрацій та органів місц. самоврядування у сфері поводження з відходами. У насел. пунктах мають забезпечувати збирання та вивезення побут. відходів, прибирання вулиць, рекреац. зон, садів, скверів і майданчиків, кладовищ, ін. об’єктів благоустрою, дотримання сан. норм і правил. О. н. м. здійснюють підприємства різної форми власності. До сан. очищення насел. пунктів належать: поводження із побут. відходами (збирання, зберігання, сортування, утилізація тощо), прибирання об’єктів благоустрою (збирання та перевезення у встановлені місця відходів, видалення вулич. змету, листя, гілля, снігу, льоду та ін.), поводження з безпритул. тваринами (відлов, стерилізація, утримання, поводження з трупами тварин), наявність громад. вбиралень. У насел. пунктах збирання твердих, ремонт. і великогабарит. відходів рекомендують здійснювати за контейнер. та безконтейнер. схемами. Для збирання та тимчас. зберігання малих обсягів побут. відходів застосовують урни, встановлення та очищення яких відбувається відповідно до сан. правил та норм. Роботи з прибирання території об’єктів благоустрою мають сезон. характер — літні та зимові, їх поділяють на механізов., ручні та комплексні.

Станом на 2020, в Україні надавали послуги у сфері сан. очищення, за офіц. даними Міністерства розвитку громад та територій України, 1190 організацій, з них 264 — приват. власності (22 %), чисельність працівників у сфері поводження з побут. відходами складала понад 18,4 тис. осіб, заг. кількість спеціально обладнаних транс­порт. засобів — бл. 3,9 тис. од., серед. показник зношеності спец­автотранспорту — 62 %. У 9480 насел. пунктах (34,2 %) розроблені та затверджені схеми сан. очищення, зокрема в містах цей показник становить бл. 68,3 % (300 міст), правила утримання домаш. тварин є майже у 13,5 % (3728 насел. пунктів), у містах правила затверджені у 58,8 % (258 міст).

Літ.: F.-A. Uriarte. Solid Waste Manage­ment: Principles and Practices : an Introduc­tion to the Basic Functional Elements of Solid Waste Management, with Special Emphasis on the Needs of Developing Coun­tries. Quezon, 2008; Гігієна населених місць: Зб. наук. пр. Інституту громад. здо­ров’я НАМНУ. К., 2017. Вип. 67; Колодійчук І. А. Формування територіально збалансованих систем управління відходами: регіональний вимір. Л., 2020.

О. В. Хандогіна

Рекомендована література

  1. F.-A. Uriarte. Solid Waste Manage­ment: Principles and Practices : an Introduc­tion to the Basic Functional Elements of Solid Waste Management, with Special Emphasis on the Needs of Developing Coun­tries. Quezon, 2008;
  2. Гігієна населених місць: Зб. наук. пр. Інституту громад. здо­ров’я НАМНУ. К., 2017. Вип. 67;
  3. Колодійчук І. А. Формування територіально збалансованих систем управління відходами: регіональний вимір. Л., 2020.
завантажити статтю

Інформація про статтю


Автор:
Авторські права:
Cтаттю захищено авторським правом згідно з чинним законодавством України. Докладніше див. розділ Умови та правила користування електронною версією «Енциклопедії Сучасної України»
Том ЕСУ:
24-й
Дата виходу друком тому:
2022
Дата останньої редакції статті:
2022
Тематичний розділ сайту:
EMUIDідентифікатор статті на сайті ЕСУ
77370
Вплив статті на популяризацію знань:
89

Очищення населених місць / О. В. Хандогіна // Енциклопедія Сучасної України [Електронний ресурс] / Редкол. : І. М. Дзюба, А. І. Жуковський, М. Г. Железняк [та ін.] ; НАН України, НТШ. – К. : Інститут енциклопедичних досліджень НАН України, 2022. – Режим доступу : https://esu.com.ua/article-77370

Ochyshchennia naselenykh mists / O. V. Khandohina // Encyclopedia of Modern Ukraine [Online] / Eds. : I. М. Dziuba, A. I. Zhukovsky, M. H. Zhelezniak [et al.] ; National Academy of Sciences of Ukraine, Shevchenko Scientific Society. – Kyiv : The NASU institute of Encyclopedic Research, 2022. – Available at : https://esu.com.ua/article-77370

Завантажити бібліографічний опис

Схожі статті

Друкар
Світ-суспільство-культура  |  Том 8  |  2008
М. О. Гринько
Літературне поділля
Світ-суспільство-культура  |  Том 17  |  2016
В. П. Мацько
Одеський медичний журнал
Світ-суспільство-культура  |  Том 24  |  2023
К. К. Васильєв

ВСІ СТАТТІ ЗА АБЕТКОЮ

Нагорунагору