ЕНЦИКЛОПЕДІЯ
СУЧАСНОЇ УКРАЇНИ
Encyclopedia of Modern Ukraine

Розмір шрифту

A

Охорона боліт

ОХОРО́НА БОЛІ́Т  — система заходів, пов’язаних зі збереженням водно-болотних, торфових екосистем, що має вагоме значення для екологічної безпеки. Болота — важливий гідрол. і клімат. регулятор, осере­док депонування парник. газів через акумуляцію вуглецю, зона поширення багатьох рідкіс. і цінних видів рослин. Торфовища визнано найефективнішими назем. екосистемами для зберігання вуглецю. При осушенні рівень води в торфовищах штучно знижується, і це запускає процес розкладу органіч. частини торфу за участі кисню. Спалювання, деградація та осушення торфовищ чинить значний негатив. вплив на довкілля. Болота діють як фільтр, очищаючи численні небезпечні забруднення, що потрапляють у поверхн. води із забруднених атмосфер. опадів, ґрунтів, водозборів, пром. і побут. стічних вод. Перезволожені та заболочені землі в Україні займають бл. 5,4 млн га, з яких осушено 3,3 млн га. Болотні екосистеми дуже чутливі до антропоген. впливу (добування торфу, оранка, осушення): будь-яке втручання може викликати незворотні порушення їх функціонування. Обводнення осушених торфовищ є ефектив. способом збереження біорізноманіття, водних ресурсів та відновлення їх здатності до накопичення вуглецю.

Використання ресурсів торфовищ в Європі регулюється норматив. актами і програмами ЄС в галузі довкілля і с. господарства. Осн. положення щодо захисту водно-болот. угідь міжнар. значення були закріплені 1971 підписанням Рамсар. конвенції. За даними Секретаріату Рамсар. конвенції, водно-болотні угіддя — найцінніша та найпродуктивніша екосистема, ресурси якої людство використовує для задоволення питних потреб і ведення с. господарства, риболовлі і аквакультури. Для визначення угідь, що можуть бути пропоновані до спец. переліку водно-болот. угідь міжнар. значення, розроблені критерії, серед яких: типовість та унікальність екосистем для біогеогр. регіону, цінність угіддя для підтримання біол. різноманіття регіону, існування ендеміч., рідкіс. і зникаючих видів рослин і тварин, місце регуляр. перебування понад 20 тис. водних птахів, або важливе місце для нересту, нагулу і зимівлі місц. видів риб тощо. В Україні мережа водно-болот. угідь міжнар. значення нараховує 50 територій (див. Табл.). Станом водно-болот. угідь у глобал. масштабі займається міжнар. організація «Wetlands Interna­tio­nal». Водно-болотні угіддя відіграють значну роль у зменшенні впливу таких екстремал. явищ, як повені та посухи. Вони діють як природні водосховища, зокрема запобігають повеням, акумулюючи і зберігаючи дощові й талі води; у посушл. періоди сповільнюють настання посухи.

охорона боліт охорона боліт

Водно-болотні угіддя відіграють дуже важливу роль в екосистемі, оскільки є одним із найбільших джерел прісної води та природ. місцем проживання для багатьох водоплав. тварин та рослин, тому заслуговують на охорону і збереження.

Іконка PDF Завантажити статтю

Інформація про статтю


Автор:
Статтю захищено авторським правом згідно з чинним законодавством України. Докладніше див. розділ Умови та правила користування електронною версією «Енциклопедії Сучасної України»
Дата останньої редакції статті:
груд. 2022
Том ЕСУ:
24
Дата виходу друком тому:
Тематичний розділ сайту:
Світ-суспільство-культура
EMUID:ідентифікатор статті на сайті ЕСУ
77493
Вплив статті на популяризацію знань:
189
Бібліографічний опис:

Охорона боліт / Г. В. Больбот // Енциклопедія Сучасної України [Електронний ресурс] / редкол. : І. М. Дзюба, А. І. Жуковський, М. Г. Железняк [та ін.] ; НАН України, НТШ. – Київ: Інститут енциклопедичних досліджень НАН України, 2022. – Режим доступу: https://esu.com.ua/article-77493.

Okhorona bolit / H. V. Bolbot // Encyclopedia of Modern Ukraine [Online] / Eds. : I. М. Dziuba, A. I. Zhukovsky, M. H. Zhelezniak [et al.] ; National Academy of Sciences of Ukraine, Shevchenko Scientific Society. – Kyiv : The NASU institute of Encyclopedic Research, 2022. – Available at: https://esu.com.ua/article-77493.

Завантажити бібліографічний опис

ВСІ СТАТТІ ЗА АБЕТКОЮ

Нагору нагору