ЕНЦИКЛОПЕДІЯ
СУЧАСНОЇ УКРАЇНИ
Encyclopedia of Modern Ukraine

Розмір шрифту

A

Гарматій Володимир Михайлович

ГАРМАТІ́Й Володимир Михайлович (04. 08. 1992, с. Чернелів-Руський Тернопільського р-ну Тернопільської обл. — 25. 07. 2014, Свердловський, нині Довжанський р-н Луганської обл., похований 01. 08. 2014 в рідному селі) — військовик. Молодший лейтенант. Герой України (2016, посмертно). Від 2009 здобував освіту на факультеті обліку й аудиту Тернопільського економічного університету, де 2013 закінчив навчання на військовій кафедрі. Брав активну участь у Революції гідності на Майдані Незалежності в Києві. У квітні 2014, перебуваючи на 5-му курсі, вступив до лав Збройних сил України. Служив командиром мінометного взводу 51-ї окремої механізованої бригади оперативного командування «Північ» Сухопутних військ у військовій частині в м. Володимир-Волинський (нині Володимир Волинської обл.). Від 16 червня 2014 молодший лейтенант Володимир Гарматій брав участь в антитерористичній операції на Сході України, зокрема й поблизу м. Сіверськодонецьк Луганської обл. Під його командуванням проведено роботи зі створення дієвої системи вогневого ураження противника та забезпечення надійного захисту підрозділів від раптового ворожого нападу як в базових таборах, так і на блокпостах, ефективного знищення живої сили та техніки російських бойовиків під час зіткнень. У липні 2014 разом з іншими військовослужбовцями механізованої бригади виконував бойове завдання з утримання позиції поблизу м. Червонопартизанськ (нині Вознесенівка Довжанського р-ну), неподалік кордону з РФ. 25 липня 2014 після 10-ти днів в оточенні під обстрілами ворога близько 40 українських військовослужбовців склали зброю та перейшли українсько-російський кордон, здавшись у полон. Володимир Гарматій не зрадив військовій присязі та спробував не лише прорватися на територію, контрольовану Збройними силами України, а й евакуювати техніку, однак підірвався на фугасі. На його честь у листопаді 2015 на фасаді будівлі загальноосвітньої школи в с. Жовтневе (нині Соборне Тернопільського р-ну), де 2002–07 він навчався, та в травні 2016 на території студмістечка Тернопільського економічного університету встановлено меморіальні дошки. Від березня 2015 Соборненську школу названо його ім’ям, а від квітня того ж року росте дуб на честь Героя, посаджений учнями. У грудні 2019 «Укрпошта» випустила художній маркований конверт, присвячений Володимиру Гарматію (серію «Героям слава!» започатковано в грудні 2014). Почесний громадянин (посмертно) Тернопільської обл. (2022) та Тернополя (2023).

Іконка PDF Завантажити статтю

Інформація про статтю


Автор:
Статтю захищено авторським правом згідно з чинним законодавством України. Докладніше див. розділ Умови та правила користування електронною версією «Енциклопедії Сучасної України»
Дата останньої редакції статті:
лип. 2024
Том ЕСУ:
стаття має лише електронну версію
Дата опублікування статті онлайн:
Тематичний розділ сайту:
Людина
Ключове слово:
військовик
EMUID:ідентифікатор статті на сайті ЕСУ
77535
Вплив статті на популяризацію знань:
86
Бібліографічний опис:

Гарматій Володимир Михайлович / О. В. Савченко // Енциклопедія Сучасної України [Електронний ресурс] / редкол. : І. М. Дзюба, А. І. Жуковський, М. Г. Железняк [та ін.] ; НАН України, НТШ. – Київ: Інститут енциклопедичних досліджень НАН України, 2022, оновл. 2024. – Режим доступу: https://esu.com.ua/article-77535.

Harmatii Volodymyr Mykhailovych / O. V. Savchenko // Encyclopedia of Modern Ukraine [Online] / Eds. : I. М. Dziuba, A. I. Zhukovsky, M. H. Zhelezniak [et al.] ; National Academy of Sciences of Ukraine, Shevchenko Scientific Society. – Kyiv : The NASU institute of Encyclopedic Research, 2022, upd. 2024. – Available at: https://esu.com.ua/article-77535.

Завантажити бібліографічний опис

Єгоров
Людина  |  Том 9  |  2009
В. В. Мараєва
Єгоров
Людина  |  Том 9  |  2009
О. Й. Щусь
Єременко
Людина  |  Том 9  |  2009
В. Ю. Чехутська
ВСІ СТАТТІ ЗА АБЕТКОЮ

Нагору нагору