ЕНЦИКЛОПЕДІЯ
СУЧАСНОЇ УКРАЇНИ
Encyclopedia of Modern Ukraine

Верхогляд Андрій Леонідович

ВЕРХОГЛЯ́Д Андрій Леонідович (18. 04. 1995, м. Новоград-Волинський, нині Звягель Житомир. обл. — 22. 06. 2022, м. Світлодарськ Бахмутського р-ну Донец. обл., похований 09. 07. 2022 у рідному місті) — військовик. Майор. Герой України (2022, посмертно). Орден Богдана Хмельницького 3-го (2017) та 2-го (2022) ступенів. Закінчив Національну академію сухопутних військ ім. гетьмана Петра Сагайдачного у Львові (2016). Від березня того ж року виконував бойові завдання під час антитерористичної операції та операції Об’єднаних сил на Сході України. З початком повномасштабного вторгнення в Україну військ РФ 24 лютого 2022 у складі 72-ї окремої механізованої бригади ім. Чорних Запорожців обороняв підступи до мiст Бориспiль та Бровари Київської обл. Андрій Верхогляд особисто організовував оборону поблизу с. Гоголів Броварського р-ну, яку противник не зміг здолати, тому змушений був відступити. У березні керував оборонними боями поблизу с. Русанів Броварського р-ну. Завдяки його вмілим і професійним діям було знищено багато бронетехніки та особового складу противника, зупинено просування ворожих військ у напрямку Києва. 22 червня Андрій Верхогляд очолив зведену штурмову групу для відновлення втрачених позицій неподалік с. Вершина Бахмутського р-ну. Під час бою захопив радіостанцію бойовиків однієї з російських приватних військових компаній. Під його командуванням було знищено противників, які закріпилися на позиціях, та відновлено передній край оборони. Повертаючись до командно-спостережного пункту, Андрій Верхогляд потрапив у вогневу засідку та загинув у бою від кульового поранення. Тіло воїна вдалося забрати з поля бою лише через 10 днів у результаті ризикованої спецоперації. 2023 на його честь перейменовано вулицю М. Драгомирова у Києві та встановлено меморіальну дошку на фасаді Звягельського ліцею № 11, випускником якого був Андрій Верхогляд.

В. В. Ляшук

Читати у файлі PDF

Інформація про статтю

Автор:

Авторські права:

Cтаттю захищено авторським правом згідно з чинним законодавством України. Докладніше див. розділ Умови та правила користування електронною версією «Енциклопедії Сучасної України»

Бібліографічний опис:

Верхогляд Андрій Леонідович / В. В. Ляшук // Енциклопедія Сучасної України [Електронний ресурс] / Редкол. : І. М. Дзюба, А. І. Жуковський, М. Г. Железняк [та ін.] ; НАН України, НТШ. – К. : Інститут енциклопедичних досліджень НАН України, 2023. – Режим доступу : https://esu.com.ua/article-878040

Тип публікації:

Енциклопедична стаття

Том ЕСУ:

Стаття має лише електронну версію

Дата опублікування статті онлайн:

2023

Дата останньої редакції статті:

2023-06-29

Цитованість статті:

переглянути в Google Scholar

Для навчання:

використати статтю в Google Classroom

Тематичний розділ сайту:

Людина

Ключове слово:

військовик

EMUID (ідентифікатор статті ЕСУ):

878040

Кількість переглядів цього року:

4

Схожі статті

Голіней
Людина  | 2023
В. Ю. Поляков
Потоцький
Людина  | 2023
П. П. Ротач, О. П. Ротач
Клінгенберг
Людина  |  Том 13 | 2013
М. Р. Литвин, К. Є. Науменко

Нагору