ЕНЦИКЛОПЕДІЯ
СУЧАСНОЇ УКРАЇНИ
Encyclopedia of Modern Ukraine
A

Прут

ПРУТ — річка у Надвірнянському та Коломийському районах Івано-Франківської області, Вижницькому та Чернівецькому районах Чернівецької області, Молдові та Румунії, ліва притока Дунаю (басейн Чорного моря). Довжина 967 км (зокрема на території України — 272 км), площа водозбірного басейну 27 500 км2 (зокрема на території України — 9327 км2). Бере початок з кількох джерел в улоговині між горами Говерла та Брескул (масив Чорногора), впадає в Дунай біля с. Джурджулешти (Кагульський р-н, Молдова) за 3 км на захід від м. Рені (Ізмаїльський р-н Одеської обл.). У верхів’ях (до смт Делятин Надвірнянського р-ну) має гірський характер, V-подібну, подекуди ущелиноподібну долину, завширшки до 500 м. На ділянці між смт Ворохта та м. Яремче Надвірнянського р-ну (близько 30 км) в руслі річки — велика кількість порогів та водоспадів (найвідоміший — водоспад Пробій в м. Яремче висотою 8 м). Нижче Делятина долина набуває трапецієподібного характеру та значно розширюється. Від кордону Молдови та Румунії П. має характер типової рівнинної річки, з широкою трапецієподібною долиною, заплавою завширшки 3—5 км, звивистим, місцями розгалуженим руслом шириною до 50—60 м. Похил річки змінюється від 100 м/км біля витоку до 0,05 м/км біля гирла. Основні притоки в межах України — Прутець, Товмачик, Турка, Чорнява, Совиця, Шубранець, Рингач, Черлена, Ларга (усі — ліві); Пістинька, Рибниця, Черемош, Глиниця, Дереглуй, Жижія (усі — праві). Живлення мішане з переважанням дощового. На українській ділянці річки діють п’ять гідрологічних постів (смт Ворохта, с. Татарів Надвірнянського р-ну, м. Яремче, м. Коломия, Чернівці). Середня багаторічна витрата води — 71,7 м3/сек. (Чернівці). Характерними є весняне водопілля, літні дощові паводки, підвищений стік взимку через відлиги та випадіння дощів. Льодостав триває від січня до першої половини березня. Склад води гідрокарбонатно-кальцієвий із мінералізацією від 0,2 г/дм3 в період водопілля до 0,3—0,4 г/дм3 в меженний період. Використовують для господарських потреб, особливо в середній та нижній течіях (іригація, водопостачання, рибальство, судноплавство, виробництво гідроенергії). У верхній течії є об’єктом туризму та рекреації. На українській ділянці річки діє Снятинська ГЕС. Верхня течія П. (від витоку до м. Яремче) знаходиться в межах Карпатського національного природного парку.

В. В. Гребінь

Фотоілюстрації

завантажити статтю

Інформація про статтю

Автор:

Авторські права:

Cтаттю захищено авторським правом згідно з чинним законодавством України. Докладніше див. розділ Умови та правила користування електронною версією «Енциклопедії Сучасної України»

Бібліографічний опис:

Прут / В. В. Гребінь // Енциклопедія Сучасної України [Електронний ресурс] / Редкол. : І. М. Дзюба, А. І. Жуковський, М. Г. Железняк [та ін.] ; НАН України, НТШ. – К. : Інститут енциклопедичних досліджень НАН України, 2023. – Режим доступу : https://esu.com.ua/article-879390

Том ЕСУ:

Стаття має лише електронну версію

Дата опублікування статті онлайн:

2023

Дата останньої редакції статті:

2023-07-18

Цитованість статті:

переглянути в Google Scholar

Для навчання:

використати статтю в Google Classroom

Тематичний розділ сайту:

EMUID (ідентифікатор статті ЕСУ):

879390

Кількість переглядів цього року:

159

Схожі статті

Віча
Водойми  | Том 4 | 2005
М. І. Кирилюк
Велика Калга
Водойми  | Том 4 | 2005
С. В. Шмалєй, Т. І. Щербина
Жовта
Водойми  | Том 9 | 2009
В. В. Дем’янов, Л. І. Зеленська

Нагору