ЕНЦИКЛОПЕДІЯ
СУЧАСНОЇ УКРАЇНИ
Encyclopedia of Modern Ukraine

Розмір шрифту

A

Пяткус Вікторас

ПЯ́ТКУС Вікторас (Petkus Viktoras; 17. 05. 1928, с. Аляксандрай, нині Расейняйського р-ну, Литва — 01. 05. 2012, Вільнюс) — литовський правозахисник. Орден «За мужність» 1-го ступеня (2006). У 1944 став членом організації «Ateitininkai» («Люди майбутнього»), заснував і очолив у Расейняйській гімназії католицьку молодіжну групу, підтримував в’язнів єврейського ґетто, поширював підпільну г. «Laives varpas» («Дзвін свободи»). 1947 заарештований, 8 квітня 1948 засуджений до 5-ти р. позбавлення волі. 1949 втік із табору, але був пійманий і засуджений за втечу ще до 10-ти р. Після смерті Й. Сталіна 1953 звільнений достроково як такий, що скоїв злочин до настання повноліття. Повернувся у Литву, екстерном закінчив вечірню середню школу. 1957 вступив на факультет литовської мови і літератури Вільнюського університету, однак восени відрахований, а 25 грудня 1957 заарештований вдруге. У червні 1958 за звинуваченням у приналежності до антирадянської підпільної організації засуджений до 8-ми р. виправно-трудових таборів. Звільнений 1965. Працював лаборантом на медичному факультеті Вільнюського університету. 1968 разом із групою медпрацівників на екскурсії в Ризі виголосив промову на Братському цвинтарі про похованих там латишів, які загинули у боях із радянською армією, після чого втратив роботу. Був алтаристом костелу св. Миколи, техніком Вільнюської міської клінічної лікарні. У січні 1976 підписав лист на захист С. Ковальова, у листопаді того ж року ініціював створення Литовської Гельсинської групи, став одним із авторів і редакторів її перших 12-ти документів і заяв. 23 серпня 1977 заарештований, у липні 1978 як особливо небезпечний рецидивіст засуджений до 3-х р. в’язниці, 7-ми р. колонії особливо суворого режиму і 5-ти р. заслання. П. демонстративно не брав участі у процесі, вирок вислухав сидячи. Його засудження викликало протести у Литві та інших країнах Балтії, у ФРН створено Міжнародний комітет захисту П., підтриманий Ватиканом, прем’єр-міністром Швеції У. Пальме, ПЕН-клубом. 1978, 1979, 1981 його разом із іншими активістами гельсинських груп, заарештованих у СРСР, висували кандидатом на Нобелівську премію миру. В ув’язненні брав участь в інтернаціональних акціях опору політв’язнів, зокрема з Л. Лук’яненком і В. Стусом. 1982 разом із естонським правозахисником М.-О. Ніклусом з метою підтримки у найбільш критичний час вступив як іноземний член до Української Гельсинської групи. Достроково звільнений 1988. Учасник відродження Християнсько-демократичної партії, один із ініціаторів створення Спілки політв’язнів Литви (1990). У 1992 був радником комітету з цивільних прав і у справах національностей Сейму, 1994–97 — консультантом з питань прав людини уряду Литви. Займався журналістською і редакторською діяльністю, очолював Литовську асоціацію захисту прав людини.

Рекомендована література

  1. Непобежденная Литва: антисоветское подполье. Говорят документы. Вильнюс, 1993;
  2. Українська Громадська Група сприяння виконанню Гельсинських угод: В 4 т. Т. 1. Х., 2001.
Іконка PDF Завантажити статтю

Інформація про статтю


Автор:
Статтю захищено авторським правом згідно з чинним законодавством України. Докладніше див. розділ Умови та правила користування електронною версією «Енциклопедії Сучасної України»
Дата останньої редакції статті:
груд. 2023
Том ЕСУ:
стаття має лише електронну версію
Дата опублікування статті онлайн:
Тематичний розділ сайту:
Людина
Ключове слово:
литовський правозахисник
EMUID:ідентифікатор статті на сайті ЕСУ
880293
Вплив статті на популяризацію знань:
26
Бібліографічний опис:

Пяткус Вікторас / В. В. Овсієнко // Енциклопедія Сучасної України [Електронний ресурс] / редкол. : І. М. Дзюба, А. І. Жуковський, М. Г. Железняк [та ін.] ; НАН України, НТШ. – Київ: Інститут енциклопедичних досліджень НАН України, 2023. – Режим доступу: https://esu.com.ua/article-880293.

Piatkus Viktoras / V. V. Ovsiienko // Encyclopedia of Modern Ukraine [Online] / Eds. : I. М. Dziuba, A. I. Zhukovsky, M. H. Zhelezniak [et al.] ; National Academy of Sciences of Ukraine, Shevchenko Scientific Society. – Kyiv : The NASU institute of Encyclopedic Research, 2023. – Available at: https://esu.com.ua/article-880293.

Завантажити бібліографічний опис

ВСІ СТАТТІ ЗА АБЕТКОЮ

Нагору нагору