ЕНЦИКЛОПЕДІЯ
СУЧАСНОЇ УКРАЇНИ
Encyclopedia of Modern Ukraine

Розмір шрифту

A

Питель Михайло

ПИ́ТЕЛЬ Михайло (09. 08. 1916, с. Стащинська Розтока, нині Пряшівського краю, Словаччина — 29. 04. 2007, м. Гуменне Пряшівського краю) — український письменник у Словаччині. Змалку працював на чужих полях та в лісі, щоб прожити, в школу ходив лише взимку, тому не закінчив навіть обов’язкове 8-річне навчання. 1939 нелегально перебрався до СРСР. За підозрою у шпигунстві 21 червня 1940 засуджений на 3 р. позбавлення волі, покарання відбував на Заполяр’ї (РФ), в Казахстані. Як громадянин Чехо-Словаччини вступив в армійський корпус генерала Л. Свободи. Брав участь у боях із німецькими військами. Після війни закінчив т. зв. партизанську середню школу, пізніше педагогічний факультет Університету імені П. Шафарика у Пряшеві, партійну школу при ЦК компартії. Перебував на партійній та громадській роботах. Автор низки художніх, публіцистичних та документальних творів. 1955 видав збірку оповідань «Павутиння», в яких намагався зобразити життя людей села у часи свого дитинства, як сільську бідноту, що не мала змоги навчатися, експлуатували заможні селяни, корчмарі, урядники та ін. Життя і світ автор бачив та сприймав досить однобоко й відповідно так і зобразив — чорно-білими фарбами. Творам П. властива місцева українська говірка, яку він добре знав і що була близькою до української літературної мови. Пізніше писав переважно документальні твори, що розповідають про війну, партизанські бої, учасником яких був сам. Опублікував книгу мемуарів «Боротьба за Бескиди» (1970; у перекладі словацькою мовою — «Boj o Beskydy», 1972). Тут знаходимо низку зарисовок художнього характеру під час описів природи чи окремих людей — партизанів, цивільних осіб, полонених німців. Часто вдавався до зображення їхнього внутрішнього світу. Окремі його оповідання, есе чи нариси вміщували в колективних збірниках: «Вчора і сьогодні» (1953), «Розмова сторіч» (1969), «Пелюстки провесни» (1977) тощо. Художні твори та спогади П. дають читачеві уяву, як він та його генерація під Бескидами до 1945 думала, жила, мріяла і боролася за соціальну та національну рівність. Реабілітований 1991.

Рекомендована література

  1. Роман М. Література і час. Пряшів, 1986;
  2. Його ж. Михайло Питель // Нове життя [Пряшів]. 2022, 8 квіт.
Іконка PDF Завантажити статтю

Інформація про статтю


Автор:
Статтю захищено авторським правом згідно з чинним законодавством України. Докладніше див. розділ Умови та правила користування електронною версією «Енциклопедії Сучасної України»
Дата останньої редакції статті:
груд. 2023
Том ЕСУ:
стаття має лише електронну версію
Дата опублікування статті онлайн:
Тематичний розділ сайту:
Людина
Ключове слово:
український письменник у Словаччині
EMUID:ідентифікатор статті на сайті ЕСУ
880415
Вплив статті на популяризацію знань:
29
Бібліографічний опис:

Питель Михайло / М. І. Мушинка // Енциклопедія Сучасної України [Електронний ресурс] / редкол. : І. М. Дзюба, А. І. Жуковський, М. Г. Железняк [та ін.] ; НАН України, НТШ. – Київ: Інститут енциклопедичних досліджень НАН України, 2023. – Режим доступу: https://esu.com.ua/article-880415.

Pytel Mykhailo / M. I. Mushynka // Encyclopedia of Modern Ukraine [Online] / Eds. : I. М. Dziuba, A. I. Zhukovsky, M. H. Zhelezniak [et al.] ; National Academy of Sciences of Ukraine, Shevchenko Scientific Society. – Kyiv : The NASU institute of Encyclopedic Research, 2023. – Available at: https://esu.com.ua/article-880415.

Завантажити бібліографічний опис

Варґа
Людина  |  Том 4  |  2023
М. І. Мушинка
Дацей
Людина  |  Том 7  |  2007
М. Я. Неврлий
Дробняк
Людина  |  Том 8  |  2008
О. В. Мишанич
ВСІ СТАТТІ ЗА АБЕТКОЮ

Нагору нагору