ЕНЦИКЛОПЕДІЯ
СУЧАСНОЇ УКРАЇНИ
Encyclopedia of Modern Ukraine

Розмір шрифту

A

Процес плавлення та рафінування металів

ПРОЦЕ́С ПЛА́ВЛЕННЯ ТА РАФІНУВА́ННЯ МЕТА́ЛІВ  — сукупність технологічних процесів і фізико-хімічних явищ, що підвищують якість металів і сплавів за рахунок зменшення шкідливих домішок у їхніх розплавах. Рафінування рідкого металу є процесом очищення його від усіляких домішок, що можна виконувати різними способами залежно від фізико-хімічних характеристик металів, сплавів і самих домішок, а також від кінцевих споживчих та комерційних вимог. Під час плавлення й рафінування металів використовують різні види нагрівання та середовища. Так, наприклад, застосування вакууму дозволяє суттєво знизити кількість розчинених у металі газових домішок. Продування розплавів інертним газом (флотація) дозволяє підняти на поверхню рідкометалевої ванни (вивести в шлак) оксидні плівки та інші нерозчинні домішки, що мають густину, що близька до густини розплаву. Також для зменшення кількості певних компонентів і домішок можна використовувати різноманітні реакційні окислювальні або відновлювальні середовища та компоненти. Прикладом є випалювання зайвого вуглецю у сталях і чавунах надлишком кисню, додавання алюмінію для розкислення, марганцю — для десульфурації тощо.

Прагнення до зменшення витрат на виготовлення металопродукції, вирішення екологічних проблем у металургії та ливарному виробництві зумовило широке використання у світовій практиці великотонажних (40–60 т і більше) плавильних печей. Неможливість ефективного оброблення всього об’єму рідкого металу у великотонажному агрегаті призвела до необхідності позапічного рафінування кольорових розплавів у невеликих пристроях. Під час безперервного розливання металу необхідно забезпечувати високі швидкості масоперенесення газів і шкідливих сумішей із розплаву в рафінувальну фазу. Це зумовлено коротким часом взаємодії розплаву з реагентами, що вводять, при проходженні його через проміжні пристрої. Для ефективного рафінування метал необхідно обробляти досить інтенсивно. Позапічне оброблення сплавів за швидкістю, повнотою протікання реакцій, ступенем очищення металу від газів і домішок має значні переваги над рафінуванням розплаву в плавильних агрегатах. Способи позапічного оброблення сплавів залежно від зовнішнього впливу на розплав поділяють на 5 основних груп (див. Таблицю, де А — алюмінієвий, М — мідний розплави): окисне рафінування, продування нейтральними й активними газами (Г); оброблення твердими, порошкоподібними і рідкими реагентами (Р); вакуумування (В); фільтрування (Ф); електромагнітні, ультразвукові та гідроімпульсні впливи (Е).

Способи кожної групи суттєво відрізняються за складністю виконання та їхнім впливом на якість литого металу. Одні методи дозволяють ефективно дегазувати сплави при слабкому видаленні з розплаву твердих неметалевих домішок, інші — навпаки. Тому глибоке рафінування сплавів від газів і всіляких домішок досягають лише при комплексному їх обробленні, що поєднує в собі різні способи впливу на розплав. Рафінування металевих розплавів від домішок здійснюють за допомогою різноманітних енергетичних впливів. Наприклад, для виокремлення домішок з металу на основі їх різної провідності застосовують метод електростатичного розділення. Розплавлений метал та домішки піддають дії електростатичного поля, що викликає різницю в провідності між металом і домішками. Це дає змогу розділити їх на дві фракції, що потім окремо переробляють. Накладання електромагнітних полів можуть застосовувати як самостійний спосіб рафінування розплавів, так і як додатковий для підсилення інших методів. Електромагнітне оброблення розплавів переважно використовують для дегазації. З його допомогою також подрібнюють і розподіляють домішки в розплаві та покращують за рахунок цього механічні властивості металу. Використання спеціальних систем електромагнітного оброблення розплавів дозволяє реалізувати комбіновану дію, зокрема й кавітаційне оброблення газами, що містяться в розплаві, з їх подальшим видаленням. На прикладі оброблення алюмінієвих сплавів показано, що такий варіант одночасно сприяє зменшенню кількості неметалевих і газових домішок. Використання концентрованих джерел енергії для плавлення та рафінування металів застосовують переважно в технологіях вакуумної електрометалургії. Серед відомих способів одним з найбільш універсальних є плазмове рафінування. Основою цього процесу є використання плазми — стану речовини, в якому частинки перебувають в іонізованому стані. Спосіб плазмового рафінування металевих розплавів дозволяє руйнувати тугоплавкі домішки, реалізовувати хімічні реакції для видалення домішок або насичення розплаву газами (наприклад, азотом). Основними перевагами плазмового рафінування металевих розплавів є висока ефективність та точність процесу, можливість видалення значної кількості видів домішок і застосування для багатьох металів та сплавів. Цей спосіб можна використовувати практично для всіх технологій плавлення та приготування розплавів, зокрема й вакуумних.

Необхідність забезпечення максимально високої якості металевої продукції сприяла створенню промислових технологій, що ефективно поєднують функції приготування розплавів та їх рафінування. Переважно це стосується електрометалургійних процесів — електрошлакового, вакуумно-дугового, електронно-променевого та плазмо-дугового переплавів. Зазначені технології базуються на переплаві витратних електродів, з яких у результаті одержують злитки. Недоліком цих технологій є необхідність здійснення у багатьох випадках повторних переплавів для забезпечення найповнішого рафінування та забезпечення рівномірного розподілу всіх компонентів сплавів.

Рекомендована література

  1. Ефимов В. А., Эльдарханов А. С. Физические методы воздействия на процессы затвердевания сплавов. Москва, 1995;
  2. Найдек В. Л., Наривский А. В., Федоров А. А. Технологии рафинирования алюминиевых сплавов плазменными газореагентными средами // Металл и литье Укрины. 2004. № 1;
  3. Чернега Д. Ф., Богушевський В. С., Готвянський Ю. Я. та ін. Основи металургійного виробництва металів і сплавів. К., 2006;
  4. Электронно-лучевая плавка в литейном производстве. К., 2007;
  5. Патон Б. Е., Тригуб Н. П., Ахонин С. В. Электронно-лучевая плавка тугоплавких и высокореакционных металлов. К., 2008;
  6. V. Dubodelov, V. Fikssen, M. Slazhniev et al. Modernization of casting magnetodynamic equipment // Proceedings of the 8th International Conference on Electromagnetic Processing of Materials EPM 2015. Cannes, 2015;
  7. Пантейков С. П., Кащеєв М. А. Спеціальна металургія сталей і сплавів. Т. 2. Процеси спеціальної металургії: Навч. посіб. Кам’янське, 2022.
Іконка PDF Завантажити статтю

Інформація про статтю


Автор:
Статтю захищено авторським правом згідно з чинним законодавством України. Докладніше див. розділ Умови та правила користування електронною версією «Енциклопедії Сучасної України»
Дата останньої редакції статті:
груд. 2023
Том ЕСУ:
стаття має лише електронну версію
Дата опублікування статті онлайн:
Тематичний розділ сайту:
Світ-суспільство-культура
EMUID:ідентифікатор статті на сайті ЕСУ
881284
Вплив статті на популяризацію знань:
353
Бібліографічний опис:

Процес плавлення та рафінування металів / М. М. Ворон // Енциклопедія Сучасної України [Електронний ресурс] / редкол. : І. М. Дзюба, А. І. Жуковський, М. Г. Железняк [та ін.] ; НАН України, НТШ. – Київ: Інститут енциклопедичних досліджень НАН України, 2023. – Режим доступу: https://esu.com.ua/article-881284.

Protses plavlennia ta rafinuvannia metaliv / M. M. Voron // Encyclopedia of Modern Ukraine [Online] / Eds. : I. М. Dziuba, A. I. Zhukovsky, M. H. Zhelezniak [et al.] ; National Academy of Sciences of Ukraine, Shevchenko Scientific Society. – Kyiv : The NASU institute of Encyclopedic Research, 2023. – Available at: https://esu.com.ua/article-881284.

Завантажити бібліографічний опис

ВСІ СТАТТІ ЗА АБЕТКОЮ

Нагору нагору