ЕНЦИКЛОПЕДІЯ
СУЧАСНОЇ УКРАЇНИ
Encyclopedia of Modern Ukraine

Розмір шрифту

A

Пірохлор

ПІРОХЛО́Р (від піро... і χλωρός — зелений) — мінерал класу оксидів і гідрооксидів, складний оксид натрію, кальцію і ніобію координаційної будови з додатковими аніонами. Формула: A2–mB2O6(O,OH,F)1–n•pH2O, де А — Na, Ca, K, TR, U, Pb, Sn, Ba, Bi, Sb; B — Nb, Ta, Ti; є похідною від первісної формули П.: NaCaNb2O6(OH,F). Кубічна сингонія, гексоктаедричний вид. Різновиди: олов’янистий П.; гатчетоліт; мариньякіт; обручевіт — ітропірохлор-(Y); стронціопірохлор (Sr-пірохлор); титанбетафіт; уранопірохлор (ельсвортит); плюмбопірохлор (Pb-пірохлор). В Україні головні райони розвитку П. — Приазовський, Інгульський та Волинський мегаблоки Українського щита. У межах Придніпровсько-Приазовської мінералогічної субпровінції щита акцесорний П. є в пегматитових жилах Середнього Придніпров’я, зокрема в альбітових пегматитах. Високі концентрації П. пов’язані з Тa–Nb зруденінням (переважно пірохлор-цирконове) у Малотерсянському масиві лужних і нефелінових сієнітів. У пегматитах Західного Приазов’я виявлено уранопірохлор (ельсвортит), що утворює гніздоподібні скупчення (0,1–0,5 см) і прожилки. П. та гатчетоліт є рудними мінералами Nb й Тa Новополтавського родовища комплексних, фосфор-рідкіснометалевих карбонатитових руд. У Східноприазовській мінералогічній субпровінції П. є у змінених гранітах Новоянісольського, Стародубівського, Катеринівського масивів, сублужних гранітах і граносієнітах Південнокальчицького масиву, в аляскітах, сієнітах і лужних гранітах. Найбільше П. розвинений у породах Жовтневого лужного масиву (Мазурівське пірохлор-цирконове родовище). Виявлено рудні тіла, збагачені П., протяжністю до 1,5 км за середньої потужності 2,0 м. Кристали мають розмір від 0,01–0,20 до 0,5–1,0 мм, октаедричний габітус, рідше октаедр поєднаний з кубом або ромбододекаедром чи їхньою комбінацією. Часті спотворені кристали: сплощені за L3 та видовжені за L2. Трапляються двійники. Поверхня граней усіх форм гладка блискуча і кавернозна матова. Забарвлення розмаїте, часто в породах є декілька різновидів. Асоціює з різними мінералами. В альбітових пегматитах Середнього Придніпров’я характерний парагенезис П. зі сподуменом, колумбітом–танталітом, гранатом, цирконом тощо. У карбонатитах Чернігівської зони виділяють декілька асоціацій рідкіснометалевих мінералів: гатчетолітову з баделеїтом, пірохлор-колумбітову з цирконом, пірохлор-цирконову та ін. Майже в усіх типах карбонатитів П. і гатчетоліт асоціюють з фергусонітом, колумбітом, монацитом, баделеїтом, цирконом, ільменітом, титанітом, магнетитом, піритом, халькопіритом тощо, у корі звітрювання П. накопичується в асоціації з апатитом, монацитом і магнетитом. У лужних метасоматитах типовий парагенезис П. з колумбітом, танталітом, ферсмітом, цирконом, апатитом.

Рекомендована література

  1. Акцессорные минералы Украинского щита. К., 1976;
  2. Минералогия Приазовья. К., 1981;
  3. Минералогия Украины: Краткий справоч. К., 1990;
  4. Матковський О., Павлишин В., Сливко Є. Основи мінералогії України: Підруч. Л., 2009.

Інформація про статтю


Автор:
Статтю захищено авторським правом згідно з чинним законодавством України. Докладніше див. розділ Умови та правила користування електронною версією «Енциклопедії Сучасної України»
Дата останньої редакції статті:
груд. 2024
Том ЕСУ:
стаття має лише електронну версію
Дата опублікування статті онлайн:
Тематичний розділ сайту:
Світ-суспільство-культура
EMUID:ідентифікатор статті на сайті ЕСУ
881929
Вплив статті на популяризацію знань:
20
Бібліографічний опис:

Пірохлор / В. І. Павлишин, Н. М. Чернієнко // Енциклопедія Сучасної України [Електронний ресурс] / редкол. : І. М. Дзюба, А. І. Жуковський, М. Г. Железняк [та ін.] ; НАН України, НТШ. – Київ: Інститут енциклопедичних досліджень НАН України, 2024. – Режим доступу: https://esu.com.ua/article-881929.

Pirokhlor / V. I. Pavlyshyn, N. M. Cherniienko // Encyclopedia of Modern Ukraine [Online] / Eds. : I. М. Dziuba, A. I. Zhukovsky, M. H. Zhelezniak [et al.] ; National Academy of Sciences of Ukraine, Shevchenko Scientific Society. – Kyiv : The NASU institute of Encyclopedic Research, 2024. – Available at: https://esu.com.ua/article-881929.

Завантажити бібліографічний опис

ВСІ СТАТТІ ЗА АБЕТКОЮ

Нагору нагору