ЕНЦИКЛОПЕДІЯ
СУЧАСНОЇ УКРАЇНИ
Encyclopedia of Modern Ukraine

Розмір шрифту

A

Псиломелан

ПСИЛОМЕЛА́Н (від грец. ψιλός — лисий, гладкий та μέλας — чорний) — збірний термін для оксидів мангану. Ін. назви: белдонгірит, псиломеланіт, вад, скляна голова чорна, манганомелан вохра чорна, α-псиломелан, протомелан, руда манганова тверда або чорна, псиломеланіт. Хімічний склад непостійний. Співвідношення МnО і МnО2 коливається у досить широких межах залежно від ступеню окиснення нижчого оксиду мангану. Вміст МnО2 становить 60–80 %, вміст МnО порівняно невисокий 8–25 %, Н2О — 4–6 %. У невеликих кількостях часто присутні ВаО (перші відсотки), іноді луги, СаО, СоО, MgО, ZnО, а також SiO2, Fе2O3, Аl2O3 у вигляді домішок. Сингонія моноклінна. Утворює натічні агрегати з концентрично-зональною будовою, дендритоподібні нальоти, землисті, порошкоподібні агрегати. Густина 4,4–4,7. Твердість 5,5–6,5, змінюється залежно від вмісту води та фізичного стану. Колір залізо-чорний, переходить у сталево-сірий. Риска коричнювато-чорна до чорної, блискуча. Непрозорий. Блиск напівметалевий, матовий. Крихкий. Поширений мінерал зони окиснення манганових родовищ і первинних осадових родовищ мангану. Рідше трапляється в гідротермальних родовищах як другорядний мінерал. У зонах окиснення утворюється в основному за рахунок таких мінералів як брауніт, гаусманіт, іноді силікатів та карбонатів мангану (разом з вернадитом), а також самостійно при коагуляції гідроксидів мангану у вигляді натічних форм у порожнинах та у вигляді щільних мас. У осадових родовищах мангану П. трапляється у вигляді прошарків щільних руд або оолітів, а також у вигляді кулястих конкрецій концентричної будови. Під час вивітрювання П. окиснюється та гідратується. При цьому за рахунок нього утворюється піролюзит, переважно на поверхні пустот, часто у вигляді чорної маси. Осадові родовища манганових руд утворилися в палеогенову епоху і представлені родохрозит-псиломелан-піролюзитовими родовищами серед прибережно-морських і лагунових покладів. До них віднесені українські родовища Нікопольського басейну, Чіатурське родовище в Грузії та родовище Оборище в Болгарії. Разом з піролюзитом та ін. оксидами мангану П. формує основні руди, що використовують в чорній металургії для виплавлення феромангану. Збіднені манганом руди використовують для підшихтування при виплавленні із залізних руд звичайних чавунів.

Рекомендована література

  1. Кульчецька Г., Черниш Д., Сєтая Л. Українська номенклатура мінералів. К., 2022.
Іконка PDF Завантажити статтю

Інформація про статтю


Автор:
Статтю захищено авторським правом згідно з чинним законодавством України. Докладніше див. розділ Умови та правила користування електронною версією «Енциклопедії Сучасної України»
Дата останньої редакції статті:
груд. 2024
Том ЕСУ:
стаття має лише електронну версію
Дата опублікування статті онлайн:
Тематичний розділ сайту:
Світ-суспільство-культура
EMUID:ідентифікатор статті на сайті ЕСУ
881983
Вплив статті на популяризацію знань:
28
Бібліографічний опис:

Псиломелан / І. М. Луньова // Енциклопедія Сучасної України [Електронний ресурс] / редкол. : І. М. Дзюба, А. І. Жуковський, М. Г. Железняк [та ін.] ; НАН України, НТШ. – Київ: Інститут енциклопедичних досліджень НАН України, 2024. – Режим доступу: https://esu.com.ua/article-881983.

Psylomelan / I. M. Lunova // Encyclopedia of Modern Ukraine [Online] / Eds. : I. М. Dziuba, A. I. Zhukovsky, M. H. Zhelezniak [et al.] ; National Academy of Sciences of Ukraine, Shevchenko Scientific Society. – Kyiv : The NASU institute of Encyclopedic Research, 2024. – Available at: https://esu.com.ua/article-881983.

Завантажити бібліографічний опис

ВСІ СТАТТІ ЗА АБЕТКОЮ

Нагору нагору