Розмір шрифту

A

Проскурів - табір для військовополонених

ПРОСКУ́РІВ  — польський табір для військовополонених, що був розташований поблизу однойменного міста (нині Хмельницький). Рішення про організацію цього табору прийнято до 16 квітня 1920 на етапі підготовки польської армії до Київської операції. Створений 28 квітня 1920 на базі пересильного пункту військовополонених окружного командування тилу 6-ї армії в м-ку Ярмолинці (нині с-ще Хмельницького р-ну Хмельницької обл.), згодом переведений до Проскурова. Комендантом табору став полковник Дуплицький. Головне завдання — утримання роззброєних вояків підрозділів Червоної УГА та фільтрація окремих інтернованих на тих, яких далі мали пересилати до табору Тухоля, і тих, котрі мали бути відпущені додому. Спочатку тут планували розмістити роззброєні відділи 3-ї бригади Червоної УГА, зрештою 13 травня 1920 сюди направлено 128 офіцерів і 1966 солдатів зі складу 1-ї бригади. Окрім основного табору в бараках колишньої російської інтендатури, також створено його філію в колишніх казармах 12-го Білгородського полку уланів, призначену для офіцерів Червоної УГА та інтернованих цивільних. Матеріальні умови були задовільними, але у бараках не вистачало нар (їx виготовляли у міру прибуття полонених) і соломи (її замінили 5-ма вагонами пергаментного паперу, присланого з Польщі). Табір складався з 5-ти бараків, кожен з яких міг вмістити по 800 осіб. Загальна місткість табору оцінена у 8–10 тис. осіб. У таборі також був дезінфектор і 2 польові кухні, привезені з Ярмолинців. Крім того, наприкінці квітня 1920 змонтовано французьку лазню з дезінфекційними душами, розраховану на 1000 осіб у день. У філії не було нар, соломи, лазні й дезінфікатора, інтерновані спали на голій землі. Через зміну воєнної ситуації 25 травня 1920 командування польської армії розпорядилося ліквідувати табір П. Полонених відправили на розподільну станцію в Ялівці (нині у складі Львова), де більшість відпустили додому, а меншу частину перевезли до табору Тухоля.

Рекомендована література

Іконка PDF Завантажити статтю

Інформація про статтю


Автор:
Статтю захищено авторським правом згідно з чинним законодавством України. Докладніше див. розділ Умови та правила користування електронною версією «Енциклопедії Сучасної України»
Дата останньої редакції статті:
груд. 2024
Том ЕСУ:
стаття має лише електронну версію
Дата опублікування статті онлайн:
Тематичний розділ сайту:
Світ-суспільство-культура
EMUID:ідентифікатор статті на сайті ЕСУ
884178
Вплив статті на популяризацію знань:
3
Бібліографічний опис:

Проскурів - табір для військовополонених / В. Венґлевич // Енциклопедія Сучасної України [Електронний ресурс] / редкол. : І. М. Дзюба, А. І. Жуковський, М. Г. Железняк [та ін.] ; НАН України, НТШ. – Київ: Інститут енциклопедичних досліджень НАН України, 2024. – Режим доступу: https://esu.com.ua/article-884178.

Proskuriv - tabir dlia viiskovopolonenykh / V. Venglevych // Encyclopedia of Modern Ukraine [Online] / Eds. : I. М. Dziuba, A. I. Zhukovsky, M. H. Zhelezniak [et al.] ; National Academy of Sciences of Ukraine, Shevchenko Scientific Society. – Kyiv : The NASU institute of Encyclopedic Research, 2024. – Available at: https://esu.com.ua/article-884178.

Завантажити бібліографічний опис

ВСІ СТАТТІ ЗА АБЕТКОЮ

Нагору нагору