ЕНЦИКЛОПЕДІЯ
СУЧАСНОЇ УКРАЇНИ
Encyclopedia of Modern Ukraine
A

Проблески - журнал

«ПРО́БЛЕСКИ» — журнал шкільної громади гімназії «Рідна школа». Видавали 1933, 1936 в м. Коломия (нині Івано-Франківської обл.). Відповідальний редактор — В. Масевич. Основна мета часопису — підготовка гімназистів до майбутнього життя та праці, їхнє громадське, моральне й фізичне виховання, виявлення та розвиток талантів. Зміст видання складали літературні спроби гімназистів, повідомлення про актуальні світові події, біографії видатних осіб, публікації з гімназійного життя, про науку, поезію, а також уміщували загадки й ребуси. Так, перший номер за 1936 містить інформаційні повідомлення про проведення в гімназіях «святочних академій» на честь Героїв Базару, короткі нариси й публікації про базарську трагедію, про значення і необхідність розвитку спорту, виховання в молоді рис прометеїзму, діонізійства і гераклізму. Тут же подаєвали вільний переклад «З римської давнини». На обкладинці під назвами «Кажуть що...» і «Телеграми» в гумористичній формі висвітлювали окремі факти з життя гімназії та гімназистів, подавали «шахові коники» та загадки. Кольорові обкладинки журналу прикрашали портретом чи іншим тематичним символом. Дописувачами були лише гімназистки.

Літ.: В. Р. Українські видавництва і періодичні видання в Коломиї в 1865—1939 рр. // Коломия й Коломийщина: Зб. споминів і статей про недавнє минуле. Філадельфія, 1988; Романюк М. М., Галушко М. В. Українські часописи Коломиї (1865—1994 рр.): Істор.-бібліогр. дослідж. Л., 1996.

М. М. Романюк, М. В. Галушко

Рекомендована література

  1. В. Р. Українські видавництва і періодичні видання в Коломиї в 1865—1939 рр. // Коломия й Коломийщина: Зб. споминів і статей про недавнє минуле. Філадельфія, 1988;
  2. Романюк М. М., Галушко М. В. Українські часописи Коломиї (1865—1994 рр.): Істор.-бібліогр. дослідж. Л., 1996.
завантажити статтю

Інформація про статтю

Автор:

Авторські права:

Cтаттю захищено авторським правом згідно з чинним законодавством України. Докладніше див. розділ Умови та правила користування електронною версією «Енциклопедії Сучасної України»

Бібліографічний опис:

Проблески - журнал / М. М. Романюк, М. В. Галушко // Енциклопедія Сучасної України [Електронний ресурс] / Редкол. : І. М. Дзюба, А. І. Жуковський, М. Г. Железняк [та ін.] ; НАН України, НТШ. – К. : Інститут енциклопедичних досліджень НАН України, 2024. – Режим доступу : https://esu.com.ua/article-884213

Том ЕСУ:

Стаття має лише електронну версію

Дата опублікування статті онлайн:

2024

Дата останньої редакції статті:

2024-06-18

Цитованість статті:

переглянути в Google Scholar

Для навчання:

використати статтю в Google Classroom

Тематичний розділ сайту:

Ключове слово:

EMUID (ідентифікатор статті ЕСУ):

884213

Кількість переглядів цього року:

1

Схожі статті

Муравлянський
Людина  |  Том 22 | 2020
Г. В. Павлова, О. О. Побережна
Колкунов
Людина  |  Том 14 | 2014
В. П. Ґудзь
Ґінзбурґ
Людина  |  Том 7 | 2007
Л. Г. Рева

Нагору