Попільнянський історико-краєзнавчий музей
ПОПІЛЬНЯ́НСЬКИЙ ІСТО́РИКО-КРАЄЗНА́ВЧИЙ МУЗЕ́Й
Заснований 2011 як музей афганської пам’яті на громадських засадах у приміщенні колишнього комбінату побутового обслуговування населення в смт Попільня (нині с-ще Житомирського р-ну Житомирської обл.) з ініціативи голови районної спілки ветеранів афганської війни В. Дзюняка. Для його відкриття значний внесок зробили керівники господарств на Попільнянщині — Герой України В. Дідківський, Л. Кельвич, А. Бойчук, І. Пейчев, О. Самчук та ін. Музей був присвячений пам’яті загиблих воїнів-афганців Попільнянського р-ну — В. Власенка, В. Казмірчука, А. Покотила, О. Паценка та О. Свистюка. Підпорядковувався відділу культури Попільнянської райдержадміністрації, обслуговування здійснювала Попільнянська централізована бібліотечна система. 2018 на його базі утворено П. і.-к. м. Попільнянської селищної ради. У тому ж році приєднано Кривенський і Сокільчанський народні історичні музеї. Від 2021 здійснює методичне управління Паволоцьким народним історико-краєзнавчим музеєм. У П. і.-к. м. зібрано колекції гончарних виробів (глечики, горнятка, макітри; 70 од.), вишитих рушників (хрестиком, гладдю, комбіновані, дво- та багатоколірні; 75 од.), рахівниць різної модифікації (22 од.), фото, документи, особисті речі (92 од.) підпільниці, в’язня німецьких концтаборів «Майданек» та «Освенцім», вчительки з 50-річним стажем Липківської школи М. Сергійчук (Гуменюк), матеріали про воїнів-земляків, які загинули під час російсько-української війни (від 2014). Музей організовує виставки, музейно-краєзнавчі заходи громади, провадить науково-історичні дослідження, збір експонатів, тематичних колекцій, виконує управління охороною культурної спадщини — пам’ятками історії, монументального мистецтва, археології. Протягом останнього часу для вчителів історії та бібліотечних працівників громади проведено історично-краєзнавчу платформу «Голодомор на Попільнянщині — мовою архівних документів». Нині в музеї провадять науково-історичне та краєзнавче дослідження «Історія культури Попільнянщини від найдавніших часів до 1991 року». Директор — В. Зарічний (від 2018).
Рекомендована література
- Король Я. Незагоєна рана, невтамовний біль: [відкрито музей воїнів-інтернаціоналістів] // Перемога. 2011, 18 лют.;
- Зарічний В. «Не забудемо! Не пробачимо! Переможемо!»: [під такою назвою історико-краєзнавчий музей Попільнянської селищної ради провів одноденну інсталяцію пам’яті загиблих та поранених дітей в Україні за 50 днів війни] // Житомирщина. 2022, 29 квіт.;
- Його ж. «Ми дивимось на Вас з небес»: [інсталяція пам’яті загиблих воїнів земляків, проведена історико-краєзнавчим музеєм Попільнянської селищної ради до Міжнародного дня музеїв] // Там само. 2022, 27 трав.