Павлоградський механічний завод
ПАВЛОГРА́ДСЬКИЙ МЕХАНІ́ЧНИЙ ЗАВО́Д — підприємство у галузі машинобудування. Належить до структури Державного космічного агентства України як філія Південного машинобудівного заводу (Дніпро, від 1960-х рр.).
Засноване 1931 у м. Павлоград (нині Дніпропетровської обл.) як полігон для випробування артилерійських і авіаційних боєприпасів. 1941 устаткування та частину робітників було евакуйовано на схід СРСР. Після звільнення від окупації підприємство відновило свою діяльність у Павлограді. 1963–66 — Спеціальний виробничий об’єкт № 8, від 1966 — П. м. з. Від 1960-х рр. на підприємстві виготовляли й випробовували ракетні двигуни на твердому паливі. Під час «холодної війни» П. м. з. став потужним виробником міжконтинентальних балістичних твердопаливних ракет різних типів — морського, шахтного та залізничного базування. 1971, окрім основної продукції, освоєно випуск товарів побутового вжитку. Кризові явища в економіці після відновлення незалежності України спонукали керівництво до окреслення нових напрямів діяльності підприємства. Від 2-ї половини 1990-х рр. на П. м. з. виробляли комплектовання для трактора ЮМЗ, ремонтували гірничо-шахтне обладнання, сільськогосподарську техніку, надавали послуги випробувальної бази артполігону, випускали комплектувальні вироби на твердому паливі для ракет-носіїв, розбирали та ліквідовували раніше виготовлені ракети СС-24 за програмою обмеження стратегічних наступальних озброєнь.
Нині підприємство належить до головних виконавців Державного оборонного замовлення України, виробляє елементи ракетно-космічної техніки, бере участь у модернізації й виготовленні засобів залпового вогню, тактичних ракет, випробовує боєприпаси, розвиває нові напрями сільськогосподарського машинобудування, а також виготовлення різних видів цивільної продукції. З початком повномасштабного вторгнення військ РФ в Україну (24 лютого 2024) П. м. з. зазнав неодноразових ворожих ракетних обстрілів. 1965–95 директором заводу був В. Шкуренко, нині — В. Кириченко.