Полтавський літературно-меморіальний музей І. Котляревського
ПОЛТА́ВСЬКИЙ ЛІТЕРАТУ́РНО-МЕМОРІА́ЛЬНИЙ МУЗЕ́Й І. КОТЛЯРЕ́ВСЬКОГО — міський музей. Заснований 1950, відкритий для відвідувачів 1952. Підпорядкований Управлінню культури міськради. Розташований в особняку, що належав поету й драматургу В. Капністу. У будинку — 5 кімнат: кабінет, світлиця, вітальня, спальня та кухня. У музеї зібрано найбільшу колекцію матеріалів (понад 7 тис. експонатів) про життя і творчу спадщину І. Котляревського: рукописний архів та особисті речі, зібрання видань його творів, монографії про нього, дослідження, твори образотворчого мистецтва, предмети побуту та етнографії кінця 18 — початку 19 ст.
Експозицію літературної частини розміщено в 6-ти залах: у чотирьох зібрано матеріали, що висвітлюють життєвий і творчий шлях І. Котляревського, два інших — про увічнення пам’яті письменника та розвиток його поетичних традицій, представлені нагороди за мужність і героїзм, виявлені під час російсько-турецької війни 1806. Окремий зал присвячений історії створення та публікації поеми «Енеида на малороссійскій языкъ перелицїованная» (Санкт-Петербургъ, 1798). У 3-му залі — матеріали про творчість письменника; у 4-му висвітлено його службову діяльність; 5-й і 6-й наповнено матеріалами з історії створення та відкриття пам’ятника І. Котляревському в Полтаві. 7-й зал — виставковий: тут щомісяця презентують нові виставки з творчого доробку сучасних полтавських митців, цікаві зібрання з приватних колекцій тощо. Реконструкцію будинку здійснив архітектор В. Тертичний. Художник-оформлювач — Б. Головко. Зберігаються окремі деталі з будинку письменника (сволоки в кабінеті та вітальні, фрагмент дерева старої хати у сінях); у спальні — меморіальні меблі (ломберний стіл, комод і люстерко); у світлиці — картина невідомого фламандського художника 17 ст. «Іспанець тримає рака». На території садиби — погруддя І. Котляревського (1971, скульпторка Г. Кальченко). У музеї також представлено рукописний архів І. Котляревського (повернено 1950 із Санкт-Петербурзької імператорської бібліотеки).
Музей видав «Наукові записки» (1958, вип. 1; 1959, вип. 2; 1961, вип. 3). З ініціативи співробітників музею 2003 засновано міську дитячу літературну премію імені І. Котляревського. У музеї працюють літературо- та народознавчі лекторії для школярів та студентів. Музейники беруть участь у наукових конференціях, присвячених письменнику та його літературному оточенню. Директор — Р. Яременко (від 2009).
Рекомендована література
- Полтавський літературно-меморіальний музей І. Котляревського: Путівник. П., 1956, 1961, 1975, 1988;
- Стороха Є. В. Духовний дім Котляревського // Українська мова й література в середніх школах, гімназіях, ліцеях та колегіумах. 1999. № 3.