ЕНЦИКЛОПЕДІЯ
СУЧАСНОЇ УКРАЇНИ
Encyclopedia of Modern Ukraine

Розмір шрифту

A

Азот

«АЗО́Т»  — підприємство хімічної промисловості, що спеціалізується на випуску мінеральних добрив, іонообмінних смол, капролактаму тощо. Засн. 1963 як Черкас. хім. комбінат шляхом об’єднання заводів азот. добрив Черкас. раднаргоспу та іонообмін. смол, будівництво яких розпочалося 1962. Від 1975 — ВО «А.», від 1995 — ВАТ з колект. формою власності. У березні 1965 введено в дію цех аміаку першої черги потужністю 108 тис. т на рік; 1967 — дослідно-пром. цех з виробництва іонообмін. смол; 1968 — потужності з виробництва карбаміду (360 тис. т на рік), що став кращим за якістю у СРСР, та гол. цех з виробництва катіоніту (2680 т на рік); у 1972–73 — потужності аміач. виробництва (400 тис. т на рік), виробництва аміач. селітри (900 тис. т на рік), слабкої азот. кислоти (720 тис. т на рік); 1975 — цех з виробництва аніоніту. У червні 1973 підприємство отримало мільйонну тонну аміаку. 1995 завдяки наданій корпорацією «Терамосинтекс» (Ліхтенштайн) інвестиції (70 млн дол.) на «А.» розширено й реконструйовано виробництво: впроваджено схему обробки аміач. селітри ліламіном; збудовано установку карбамідо-формальдегід. смоли для обробки карбаміду; освоєно нову лінію упаковки селітри в поліетилен. мішки і «біґ-беґи». Нині в заг.-укр. обсязі частка продукції «А.» складає 15 % виробництва аміаку, 24 % — карбаміду, бл. 100 % — капролактаму та іонообмін. смол. Щорічно «А.» виробляє 1,62 млн т мінерал. добрив, що складає 33 % їх заг.-нац. випуску. 1999, працюючи над реалізацією Постанови КМ України щодо забезпечення потреб с.-г. товаровиробників у мінерал. добривах, підприємство домоглося значного розширення та модернізації виробництва. «А.» надав агрокомплексу України понад 50 % всього об’єму азот. добрив, передбачених уряд. програмою. Продукцію підприємства (аміак, карбамід, селітра, капролактам, карбамідо-аміач. суміш), яка відповідає високим міжнар. стандартам, постачають до багатьох азіат., європ. та пд.-амер. країн. За останні роки експорт продукції «А.» зростає, реалізовано 35 проектів, які значно поліпшили стан довкілля у прилеглому до підприємства р-ні, створено ефект. систему очисних споруд, які забезпечують очищення не тільки стіч. вод підприємства, але й ін. пром. і комунальних об’єктів міста. Ген. проектуванням і розробкою наук. бази діяльності «А.» вже понад 30 р. займається Сіверськодонец. інститут «Хімтехнологія», філіал якого створено на тер. підприємства. «А.» співпрацює з провід. хім. компаніями Зх. Європи, США, а також рос. підприємствами, у яких закуповує сировину і матеріали (зокрема для виробництва іонообмін. смол). Продукція «А.» отримала «Міжнар. Золоту Зірку» (Мадрид, 1997) за якість і досконалість, Міжнар. приз «За технологію і якість» (Франкфурт-на-Майні, 1999). «А.» має значний житл. фонд, 6 дит. комбінатів, базу відпочинку «Сокирне» із санаторієм-профілакторієм тощо.

Рекомендована література

  1. Шпунтенко В. Новый комплекс объектов Черкасского химкомбината // Пром. стр-во и инж. сооружения. 1973. № 6
  2. Онойко В. А. Почерк ентузіастів: Історія Черкас. об’єднання «Азот». Дн., 1974
  3. Еременко Н. И. Адрес: Черкасский химкомбинат. К., 1975
  4. Іванина В. З черкаською маркою: Спорудження «Карбаміду-330» // ЗП. 1981. № 2.
Іконка PDF Завантажити статтю

Інформація про статтю


Автор:
Статтю захищено авторським правом згідно з чинним законодавством України. Докладніше див. розділ Умови та правила користування електронною версією «Енциклопедії Сучасної України»
Дата останньої редакції статті:
груд. 2023
Том ЕСУ:
1
Дата виходу друком тому:
Тематичний розділ сайту:
Підприємcтва
EMUID:ідентифікатор статті на сайті ЕСУ
42787
Вплив статті на популяризацію знань:
40
Бібліографічний опис:

Азот / М. І. Бушин // Енциклопедія Сучасної України [Електронний ресурс] / редкол. : І. М. Дзюба, А. І. Жуковський, М. Г. Железняк [та ін.] ; НАН України, НТШ. – Київ: Інститут енциклопедичних досліджень НАН України, 2001, оновл. 2023. – Режим доступу: https://esu.com.ua/article-42787.

Azot / M. I. Bushyn // Encyclopedia of Modern Ukraine [Online] / Eds. : I. М. Dziuba, A. I. Zhukovsky, M. H. Zhelezniak [et al.] ; National Academy of Sciences of Ukraine, Shevchenko Scientific Society. – Kyiv : The NASU institute of Encyclopedic Research, 2001, upd. 2023. – Available at: https://esu.com.ua/article-42787.

Завантажити бібліографічний опис

ВСІ СТАТТІ ЗА АБЕТКОЮ

Нагору нагору
Азот Енциклопедія сучасної України