Друга конференція ОУН(б) — Енциклопедія Сучасної України

Друга конференція ОУН(б)

ДРУ́ГА КОНФЕРЕ́НЦІЯ ОУН(б) Відбулася у квітні (за ін. даними – у березні) 1942 в одному з сіл побл. Львова. У конф. взяли участь «урядуючий» провідник М. Лебедь, чл. центр. і крайового проводів ОУН(б) Д. Мирон, І. Климів, В. Кук, Я. Старух, З. Матла, Д. Клячківський, М. Турчманович, Д. Маївський та М. Степаняк, які розглянули й ухвалили політ., організац. і вишкіл. постанови стосовно осн. аспектів діяльності ОУН(б). У політ. постановах підкреслено, що ОУН(б) враховує «близьку можливість збройної боротьби за Українську Державність в слушний час (розбиття Москви, загальне виснаження, зовнішнє і внутрішнє потрясіння Німеччини)» та планово мобілізує сили для створення і розбудови влас. рев.-політ. і військ. сил, орг-ції широкого фронту боротьби поневолених народів Сх. і Зх. Європи тощо. Гол. завдання – боротьба з моск. імперіалізмом та всіма формами «політичного і культурного москвофільства», залагодження польс.-укр. відносин (за умови визнання поляками соборності всіх укр. земель). Також визнано доцільним не брати участі в антиєвр. акціях. Організац. і вишкіл. постанови орієнтували ОУН(б) на згуртування влас. сил, поширення кадрової роботи на Сх. України, об’єднання під прапорами ОУН(б) усіх державотвор. елементів укр. народу, узгодження виховання членства з потребами рев. боротьби «на тлі життя і діяння, а не теоретичного балакунства і буквоїдства». Конф. підтвердила негативне ставлення ОУН(б) до нім. політики в Україні, зорієнтувала її чл. на розгортання широкої військ.-підготов. праці, створила підґрунтя для зброй. виступу навесні 1943 під гаслами актив. боротьби за Українську Державність.

Літ.: Лебедь М. УПА. Українська повстанча армія. Її ґенеза, ріст і дії у визвольній боротьбі українського народу за Українську Самостійну Соборну Державу. Ч. 1. Дрогобич, 1993; Кентій А. В. Нариси Організації українських націоналістів в 1941–1942 рр. К., 1999.

А. В. Кентій

Статтю оновлено: 2008

Покликання на статтю
А. В. Кентій . Друга конференція ОУН(б) // Енциклопедія Сучасної України: електронна версія [веб-сайт] / гол. редкол.: І.М. Дзюба, А.І. Жуковський, М.Г. Железняк та ін.; НАН України, НТШ. Київ: Інститут енциклопедичних досліджень НАН України, 2008. URL: http://esu.com.ua/search_articles.php?id=21881 (дата звернення: 21.06.2021)