Наум’юк Володимир — Енциклопедія Сучасної України

Наум’юк Володимир

НАУМ'Ю́К Володимир (18. 03. 1935, с. Канюки, нині Заблудів Підляс. воєводства, Польща) – майстер різьблення на дереві. Чл. Спілки нар. творців Польщі (1973). Закін. 7-класну початк. школу в сусід. с. Павли. Займався хліборобством і теслярством, зокрема виконував типові для наднарвян. сіл прикраси на кути та вік­на. Від 1963 до поч. 1990-х рр. на замовлення кооп. союзу «Cepelia» виготовляв традиц. предмети побут. вжитку (кадлубці, копаньки, черпаки). Розвиваючи свій мист. талант, почав різьбити композиції, що відображають людські типи і традиц. зайняття мешканців рідного села, святих у наближеному до іконопису стилі, чим зацікавив етнографів та колекціонерів. У 1990-х – 2000-х рр. вів Школу різьблення при Міському осередку культури в Заблудові (2003 отримав звання почес. громадянина міста), з ініціативи Союзу українців Підляшшя – заняття у дитсадку № 9 у Більську-Підляському. 1971 Білостоц. окруж. музей організував у Варшаві його першу персон. виставку. 1995 виставку творів Н. проведено в рамках Фестивалю укр. культури на Підляшші «Підляська осінь». Індивідуал. та колективні виставки у Польщі, Франції, Німеччині, Бельгії. 2005 отримав Нагороду ім. О. Кольберґа за заслуги у нар. культурі. Частина робіт зберігається в його майстерні у с. Канюки, а також музеях у Білостоці, Лодзі, Кракові, Варшаві, Торуні.

Тв.: «Баба, дід та в двійнятах обід», «Жниця з колосками», «Жниця з серпом», «Материнство», «Перший гріх», «Петро і Павло», «Риболов», «Сіяч», «Чернець» (усі – кін. 1990-х – поч. 2000-х рр.).

Літ.: J. Leonczuk, J. Lulewicz. Drzewo życia czyli o Włodzimierzu Naumiuku rzeź­biarzu z Kaniuk. Zabłudów, 1997; I. Wiszen­ko. Rzeźbienie jest we mnie w środku, we krwi, w sercu... Uwarunkowania his­toryczne i ideowe w twórczości rzeź­biar­skiej Włodzimierza Naumiuka // Над Бугом і Нарвою (Більськ). 2003. № 4; Карабович Т. Підляський народний різьбяр // Наше слово (Варшава). 2018. № 24.

Ю. Гаврилюк

Статтю оновлено: 2020

Покликання на статтю
Ю. Гаврилюк . Наум’юк Володимир // Енциклопедія Сучасної України: електронна версія [веб-сайт] / гол. редкол.: І.М. Дзюба, А.І. Жуковський, М.Г. Железняк та ін.; НАН України, НТШ. Київ: Інститут енциклопедичних досліджень НАН України, 2020. URL: https://esu.com.ua/search_articles.php?id=70792 (дата звернення: 24.10.2021)