Назарак Юліан — Енциклопедія Сучасної України

Назарак Юліан

НАЗАРА́К Юліан (1893, с. Черкавщина, нині Чортків. р-ну Терноп. обл. – 16. 09. 1916, Волинь) – військовик, поет, живописець. Під час навч. у Львів. академ. г-зії виявив здібності до образотвор. мист-ва і літ-ри. Від 1909 писав олійні картини (зокрема «Прометей»), виставляв їх у львів. крамниці т-ва «Достава». Від 1911 періодично вчився у Краків. АМ, але студій не закінчив. 1911–14 малював у Львові олійні картини – портрети (напр., «М. Коцюбинський» на замовлення студент. т-ва «Академ. громада»), фігурні композиції, краєвиди. На поч. 1-ї світ. вій­ни вступив до лав УСС (один з організаторів і чл. Прес. квартири), був десятником, хорунжим. Навесні 1915 поранений у битві на г. Маківка. Брав активну участь у діяльності стрілец. мист. т-ва «Артист. горстка», грав у самодіял. театрі. Створив лібрето одноакт. коміч. опери «Штурм на полукіпки» (1915, музика М. Гайворонського), фрагментами якої є складені ним стрілец. пісні «Хлопці, алярм!», «Слава, слава, отамане!», «Нема в світі кращих хлопців» (увійшли до зб. обробок стрілец. пісень Б. Вахнянина, Б. Кудрика, З. Лиська, Я. Ярославенка та ін.). Його портрет 1915 написав Ю. Буцманюк. 1916 на теми воєн. подій Н. створив дві олійні картини – «Барабанний вогонь артилерії під Семиківцями» (зберігається у Нац. музеї у Львові) та «Бій під Раковцем» (до 1952 зберігалася в Нац. музеї у Львові, знищена). Ці картини експонували на Воєн. виставці 1916 у Відні у павільйоні т-ва «Артист. горстка», у Львові – 1918 на експозиції стрілец. мист-ва, 1934 – на виставці у Нац. музеї у Львові, присвяченій 20-річчю УСС. Обидва полотна Н. художні критики визнали як перші експресіоніст. твори укр. галиц. живопису. Загинув на фронті.

Літ.: Духова творчість Українських Січових Стрільців // Ріпецький С. Укр. Січове Стрілецтво: Визв. ідея і зброй. чин. Нью-Йорк, 1956; Качкан В. Український дух скріплювали поети // Лев Лепкий в історії укр. культури. Т., 1999; Витвиць­кий В. Воєнні роки // Михайло Гайворонський: Життя і творчість. Л., 2001; Кузьменко О. Стрілецькі пісні як феномен пісенної культури українців // Стрілец. пісні. Л., 2005.

Ю. О. Бірюльов

Статтю оновлено: 2020

Покликання на статтю
Ю. О. Бірюльов . Назарак Юліан // Енциклопедія Сучасної України: електронна версія [веб-сайт] / гол. редкол.: І.М. Дзюба, А.І. Жуковський, М.Г. Железняк та ін.; НАН України, НТШ. Київ: Інститут енциклопедичних досліджень НАН України, 2020. URL: https://esu.com.ua/search_articles.php?id=71327 (дата звернення: 23.10.2021)