Нижанківський Олег Несторович — Енциклопедія Сучасної України

Нижанківський Олег Несторович

НИЖАНКІ́ВСЬКИЙ Олег Несторович (25. 07. 1924, Відень – 08. 01. 2003, м. Женева, Швейцарія) – співак (баритон), педагог, громадський діяч. Син Нестора та Меланії, онук Остапа Ни­жанківських та І. Семаки, чоловік З. Лісов­сь­кої-Нижанківської, батько Л.-А. Ни­жанківської-Кукс. Навч. у Вищому муз. ін-ті у Львові (кл. фортепіано В. Барвінсь­кого). 1939 разом із сі­м­'єю емігрував до Європи. Після 2-ї світ. вій­ни навч. у Мюнхені (Німеччина), закін. Королів. академію музики в Брюсcелі. Від 1950-х рр. – у Женеві: соліст філармон. оркес­тру під кер-вом Е. Ансерме, Г. Ґау­ґа; удосконалював майстерність у Ф. Карпі. У репертуарі – оперні та ораторійні партії зарубіж. класич. і сучас. музики, укр. муз. класика, зокрема твори галиц. композиторів. Постійно співпрацював із Малою оперою в Женеві (від 1963), ансамблем «Колеґіум академікум» (від 1966) й ансамблем старовин. музики «Менес­транді». Виступав в опер. театрах Цюриха, Женеви, також як соліст та з Женев. філармон. оркес­тром. Популяризував твори укр. композиторів, зокрема свого батька та хрещеної матері С. Лукіянович-Туркевич, виступав із ними на Швейцар. радіо та в передачах ВВС. Від серед. 1970-х рр. займався пед. діяльністю. Був актив. чл. укр. громади у Швейцарії, президентом Укр. асоц. Швейцарії. 1991 відвідав Львів. консерваторію, де зустрівся з М. Колессою та віддав шану пам'яті В. Барвінському. 1996 вдруге приїздив в Україну. 2019 вдова Н. та його доч­ка передали родин. архів Нижанківських на зберігання у краєзн. музей «Верховина» (м. Стрий).

Літ.: [Некролог] // Ukrainian Weekly. 2003, 9 March; Булка Ю. П. Славний представник славної родини // Дзвін. 2004. № 1; Його ж. Пам'яті Олега Нижанківського // КіЖ. 2004, 12 трав.

Б. О. Сюта

Статтю оновлено: 2021

Покликання на статтю
Б. О. Сюта . Нижанківський Олег Несторович // Енциклопедія Сучасної України: електронна версія [веб-сайт] / гол. редкол.: І.М. Дзюба, А.І. Жуковський, М.Г. Железняк та ін.; НАН України, НТШ. Київ: Інститут енциклопедичних досліджень НАН України, 2021. URL: https://esu.com.ua/search_articles.php?id=72067 (дата звернення: 24.10.2021)