Німченко Кузьма Павлович — Енциклопедія Сучасної України

Німченко Кузьма Павлович

НІ́МЧЕНКО Кузьма Павлович (1899, станиця Пашківська, нині у межах м. Краснодар, РФ – 1973, там само) – бандурист, педагог. Гри на бандурі навч. у В. Ємця. Закін. Пашків. Олександрів. уч-ще (1913), Катеринодар. чол. г-зію (нині Краснодар, 1916; одержав звання учителя початк. уч-щ), навч. у Краснодар. консерваторії (1920–23; кл. вокалу В. Антонової). Учителював. У 1922 розпочав концертну діяльність як арт. естради (бандурист-співак) Краснодар. бюро союзу «Рабіс». Спочатку грав на діатон., згодом – на хромат. (ймовірно, роботи А. Паплинського) бандурі. Виступав на Кубані, а також у Києві, Харкові, Одесі, Воронежі (РФ), Тбілісі. Сприяв становленню й розвитку бандур. виконавства в Україні у 1920–30-х рр. Заснував кл. бандури в Одес. муз.-драм. ін-ті (1930–33), створив і очолив ансамбль бандуристів. Разом з І. Молчановим та М. Вілінським здійснив перекладення для ансамблю бандуристів творів Л. ван Бетговена, Ф. Мендельсона, З. Фібіха, Ф. Шопена, Ф. Шуберта. Написав підручник гри на бандурі (у рукописі). 1933 повернувся на Кубань, де продовжив виступати у складі чол. тріо бандуристів. Репрес., після заслання проживав у рідній станиці. Перші бандури виготовив разом з братом Іваном. Уперше застосував демпфер (для приглушування призвуків) на хромат. бандурі. Працював над удосконаленням і випуском оркестр. бандур: пікколо, прими (1 і 2), тенора, баритона та баса (загалом 14 інструментів) на муз. ф-ці Укр. філармонії, вдосконаленням механіки піаніно та клавесина, розробив вібруючу гітару, струн. орган «цимбраліно» та ін. У Ялтин. музеї кобзарства Криму й Кубані збереглася бандура роботи Н. 1920-х рр., що має 30 діатон. приструнків і 14 басів, на деці паралельно розміщено 3 круглі розетки-голосники (вмонтований демпфер не зберігся).

Тв.: для бандури – «Українська рапсодія», «Журба», Вальс, Думка, «Легенда», Марш, Пісня без слів, Романс та ін., обробки укр. нар. пісень, танців.

Літ.: Довженко В. Бандурист Німченко // Всесвіт. 1929. № 21; Кирдан Б., Омельченко А. Народні співці-музиканти на Україні. К., 1980; Супрун-Яремко Н. Кобзарство і кобзарі Кубанщини // Традиція і сучасне в нац. культурі. Х., 2002; Її ж. Ретроспективний погляд на історію і традицію кобзарства на Кубані // Традиція і національно-культур. поступ. Х., 2005; Нирко О. Кобзарство Криму та Кубані. Л., 2006.

Б. М. Жеплинський, Д. Б. Ковальчук


Покликання на статтю