Нововолинський історичний музей — Енциклопедія Сучасної України

Нововолинський історичний музей

НОВОВОЛИ́НСЬКИЙ ІСТОРИ́ЧНИЙ МУЗЕ́Й Створ. 1998 у м. Нововолинськ Волин. обл. Від 2004 – народний. Підпорядк. відділу культури міськ­ради. Пл. музею 383 м2. Осн. види діяльності: фонд., експозиц., екскурсійна, культ.-осв., н.-д., пам'ят­ко­охоронна. У 6-ти залах розміщені постійно діючі експозиції: «Праісторія міста» (археол. знахідки, фотодокументи та зброя часів 1-ї світ. вій­ни, папер. гроші Рос. імперії, етногр. куточок), «Друга світова вій­на» (фото прикордон. загонів, речі ветеранів, зброя), «Початок становлення міста» (документи перших будівельників, макет комбайна «Донбас-1», перший одяг шахтаря, фляга, прилад теодоліт), «Розвиток міста» (фотоматеріали та документи про підпр-ва, мед., освітні, культурні заклади Нововолинська, стенди «Вони керували містом» та «Почесні громадяни міста», перший нац. прапор, піднятий над міською радою, куточок міжнар. співпраці та сувеніри міст-побратимів), «Церковні старожитності», «Події сучасної вій­ни на Донбасі» (прапори військ. частин, зброя, фотоматеріали, листи підтримки воїнам, одяг, фото та біогр. дані усіх воїнів-земляків, які загинули у зоні проведення антитерорист. операції). Сьому залу використовують як виставкову й для облаштування змін. експозицій.

У фондах – 6109 експонатів. Серед унікал. – церк. плащаниця 18 ст., дерев'яні ворота Низкиничів. Успен. церкви, вишиті сорочки поч. 20 ст., особисті речі переселенців із Холмщини, особисті речі та вишиті серветки ув'яз­нених із таборів Воркути, Інти, Магадана, документи, фотоальбоми, окуляри, ікона, книги громад. і церк. діяча, композитора, краєзнавця А. Річинського. Зібрано власну б-ку (845 книг), а також у користування музею передано б-ку філії Союзу українок з Каліфорнії (США; 1,2 тис. книг). Н. і. м. регулярно відкриває нові виставки, приурочені до держ. свят, річниць подій, і персонал. виставки нар. умільців, художників, щорічно у День Незалежності України організовує свято вишиванки.

Останнім часом на базі Н. і. м. відбулися семінар-практикум для комунал. і громад. музеїв Волин. обл. «Діяльність музеїв в об'єд­наних територіальних громадах», семінар з нагоди презентації дослідж. Ю. Диби про народження князя Володимира у с. Будятичі (нині Володимир-Волин. р-ну). 2016 у Нововолинську надруковано упорядковані першим дир. (1998–2015) Н. Войтюк книги «Духовне серце шахтарського Нововолинська» (про історію створення культ. споруд у місті, людей, які їх будували і розписували, про особливості арх-ри та діяльність реліг. громад) та «Недоспівана Україна» (увійшли записані від старожилів пісні та вірші, що співали та читали чл. ОУН–УПА). Т. Марценюк, яка керувала музеєм 2016–19, уклала путівник музеєм. Також музей. працівниками видано книгу поезій «Шукаю папороті цвіт» (2011) нововолин. живописця, графіка О. Вольського й каталог його картин. 2015–16 та від 2019 дир. – І. Костюк.

Літ.: Мельничук М. Культурно-освітня та популяризаторська діяльність Нововолинського історичного музею // Волин. музей. вісн. 2014. Вип. 6.

І. М. Костюк


Покликання на статтю