Норильське повстання 1953 — Енциклопедія Сучасної України

Норильське повстання 1953

НОРИ́ЛЬСЬКЕ ПОВСТА́ННЯ 1953 – масовий спротив в'язнів Головного особливо режимного табору (Горлагу) влітку 1953. Горлаг виокремлений із Норильтабору 1948 у зв'язку з утворенням т. зв. особл. таборів, спеціально признач. для утримання політв'яз­нів. На час створення до Горлагу входило 6 табір. відділ., зокрема одне жіноче. Усі вони знаходилися у м. Норильськ (Краснояр. краю, РФ). В'язні Горлагу (понад 16 тис. осіб) працювали на мідно-нікелевому руднику, у вугіл. шахтах, на з-дах, а також зводили Норильськ. Передумовою Н. п. стало прибуття до Горлагу етапів з ув'язненими, які мали досвід участі у табір. протестах 1952, а також амністія, проведена після смерті Й. Сталіна (поширена лише на осіб з невеликими термінами покарання). Виступ в'язнів був спровокований випадком неправомір. застосування вогнепал. зброї охоронцем табору. Протест свавіллю табір. адміністрації першими висловили в'язні 4-ї зони Горлагу на чолі з Є. Грицяком, які 25 травня 1953 припинили роботу на буд. майданчику і відмовилися повертатися у житл. зону. Згодом до повсталих приєдналися в'язні ін. табір. відділ. Горлагу. Бунтівники у своїх діях дотримувалися політики ненасильниц. спротиву (невихід на роботу, невиконання наказів адміністрації, виготовлення листівок і плакатів тощо). Під час повстання створ. страйкові ком-ти табір. відділ., провідну роль у них відігравали чл. ОУН і колишні вояки УПА (С. Головко, С. Семенюк, Д. Шумук) та діячі націоналіст. рухів країн Балтії. Вимоги протестувальників мали екон. (зменшення тривалості робочого дня, виплата зароблених грошей, покращення побут. умов проживання, мед. обслуговування) і політ. (перегляд справ політ­в'язнів, покарання представників табір. адміністрації, зняття обмежень у листуванні з родичами) характер. Повстання тривало до поч. липня 1953 і було припинене адміністрацією табору силовими методами. Незважаючи на придушення страйку, 1954 Горлаг ліквідовано, а 1956 практично всіх учасників повстання звільнено.

Літ.: Сопротивление в ГУЛАГЕ: Воспоминания. Письма. Документы. Мос­ква, 1992; Макарова А. Б. Норильское восстание // Воля. 1993. № 1; Грицяк Є. С. Норильське повстання. К., 1999; Л., 2004; Х., 2008.

О. Г. Бажан

Статтю оновлено: 2021

Покликання на статтю
О. Г. Бажан . Норильське повстання 1953 // Енциклопедія Сучасної України: електронна версія [веб-сайт] / гол. редкол.: І.М. Дзюба, А.І. Жуковський, М.Г. Железняк та ін.; НАН України, НТШ. Київ: Інститут енциклопедичних досліджень НАН України, 2021. URL: https://esu.com.ua/search_articles.php?id=74031 (дата звернення: 25.10.2021)