Ніжинська Галина Василівна — Енциклопедія Сучасної України

Ніжинська Галина Василівна

НІЖИ́НСЬКА Галина Василівна (справж. – Москвичіва; 1882, м. Ніжин, нині Черніг. обл. – 1936, Київ) – актриса. Сестра Й. Москвичіва. 1906, 1911–13 грала в аматор. театр. гуртках Ніжина під кер-вом М. Заньковецької; 1907–09 виступала у трупі М. Садовського (Київ); 1916 – у «Т-ві укр. артистів за участі М. Заньковецької та П. Саксаганського»; 1917 – в укр. трупі міського театру в Курську (нині РФ); у 1920-х рр. – у Новгород-Сівер. муз.-драм. театрі ім. І. Уралова (нині Черніг. обл.). 1925–26 гастролювала по Сибіру, виступала у м. Славгород (нині Алтай. краю, РФ), яке було засн. українцями, вихідцями із Катеринослав. губ., і вразила земляків своєю майстерністю. 1935 грала у робітн.-колгосп. театрі м. Ананьїв (Молд. АРСР, нині Одес. обл.). Усі образи, створ. на сцені актрисою, оживали, ставали для глядача знайомими, захоплювали чи відштовхували, але завжди сприймалися як живі. Вона дивувала глядачів майстер. грою і природ. поведінкою на сцені. Обізнаність із життям простого народу, близькість до нього давали можливість їй природно розкривати жін. долю у класич. укр. виставах, створювати яскраві, насичені психол. проявами образи. Їй доступні були як побут. типажі, так і представники інтелігенції та істор. персонажі. І в цьому проявлялася фундам. школа М. Заньковецької та М. Садовського.

Ролі: Сара («Жидівка-вихрестка» І. Тогобочного), Явдоха Пилипівна («За двома зайцями» М. Старицького), Софія («Безталанна» І. Карпенка-Карого), Килина («Про що Тирса шелестіла» С. Черкасенка).

Літ.: Самойленко Г. Нариси культури Ніжина. Ніжин, 1995; Онищенко Н. Котра щиро працювала на ниві народного театру // Деснян. правда. 1997, 17 серп.

Г. В. Самойленко


Покликання на статтю