Кримський фронт
КРИ́МСЬКИЙ ФРОНТ. Створ. 28 січня 1942 після ліквідації Кавказ. фронту в складі 44-ї, 47-ї, 51-ї армій, що розташовувалися на Керчен. і Таман. п-овах та у р-ні м. Краснодар (РФ), й ВПС колиш. Кавказ. фронту. Командувач — генерал-лейтенант Д. Козлов. У оператив. підпорядкуванні К. ф. перебували Севастоп. оборон. р-н, Чорноморський флот, Азовська військова флотилія, Керчен. військ.-мор. база, Пн.-Кавказ. військ. округ.
Осн. завдання — завдати удару в напрямі на Карасубазар (нині м. Білогірськ, АР Крим) і створити загрозу виходу в тил нім. військам, які блокували Севастополь. У лютому–квітні 1942 командування К. ф., маючи значну перевагу в живій силі та техніці, тричі переходило у наступ, намагаючись пробитися до Севастополя, але безуспішно. У відповідь 8 травня 1942 перейшла у наступ 11-а нім. армія під командуванням генерал-полковника Е. фон Манштейна та румун. частини. На той час у складі К. ф. було 16 стрілец. і 1 кавалерій. дивізія, 3 піхотні й 4 танк. бригади, 9 артилер. полків. Їм протистояли 5 нім. піхот. і 1 танк. дивізія, 2 румун. піхотні дивізії та кавалерій. бригада, а також моторизов. бригада (румун. підрозділи під командуванням нім. штабу). 16 травня вони захопили Керч, 19 травня — весь Керчен. п-ів.
Зведені групи та загони рад. бійців і командирів, що прикривали відступ військ К. ф. із Керчен. на Таман. п-ів, відійшли у Аджимушкай. каменеломні побл. Керчі, де вели боротьбу до кін. жовтня 1942. Провести евакуацію організовано не вдалося — війська К. ф. втратили вбитими та полоненими бл. 160 тис. бійців і командирів та майже всю бойову техніку й важке озброєння (згодом використане проти оборонців Севастополя). Втрати нім. і румун. військ склали бл. 7,5 тис. осіб. 16 травня 1942 К. ф. розформовано, а його війська включено до новоствор. Пн.-Кавказ. фронту.
Рекомендована література
- Манштейн Э. Утерянные победы / Пер. с нем. Москва; С.-Петербург, 1999;
- Крымфронт — Аджимушкай: К 60-летию боевых действий Крымского фронта и обороны каменоломен. Керчь, 2003;
- Кривошеев Г. Ф. и др. Великая Отечественная без грифа секретности. Книга потерь. Москва, 2009;
- Гогунська Т. О. Трагедія Кримського фронту 1942 року в мемуарах та щоденниках // Вчені зап. Таврій. університету. Сер. Істор. науки. 2011. Т. 24(63), № 2;
- Крымфронт: проблемы истории и памяти. 70 лет спустя: Мат. научно-практ. конф. Сф., 2012. <p class="avtor">Р. В. Пилипчук