Кашубинський Дмитро
КАШУБИ́НСЬКИЙ Дмитро (28. 10. 1877, с. Пикуличі побл. Перемишля, нині Польща — 14. 01. 1954, Львів) — диригент, композитор, цитрист. Закін. гімназію у Перемишлі і Політехніку у Львові. Водночас навч. музики у цих містах. Брав уроки з композиції у С. Людкевича, який сприяв публікації муз. творів К. (окремі з них були в його ред.) та вважав найкращим його твір «І світає, і смеркає» (на сл. Т. Шевченка). Від 1905 працював диригентом мішаних хорів «Родина» і церк. в Ярославі (Польща), згодом — хору «Боян» у Перемишлі (писав для них муз. твори). Хор «Родина» брав участь у концертах пам’яті Т. Шевченка, І. Франка, Лесі Українки; виконував твори М. Лисенка, М. Вербицького, О. Нижанківського, Я. Ярославенка, а також власні композиції; співав у церкві твори Д. Бортнянського, Й. Кишакевича, колядки, воскресні пісні. Автор аранжувань «Попурі з українських народних пісень», колядок і щедрівок, творів для цитри. У концертах виступав у складі струн. квартету (К. — віола, С. Дуда — віолончель, Б. Дуда і В. Чижик — скрипки), який виконував твори Д. Бортнянського, Й.-С. Баха, Й. Гайдна та ін. У ж. «Боян» (1930, № 2) зазначено, що «все співоче життя міста Ярослава спочиває на праці Кашубинського». 1945 переїхав до Львова. Окремі твори зберігаються у ЛНБ.
Додаткові відомості
- Основні твори
- мішані хори — «Посланіє», «У перетику ходила», «Гамалія» (усі — на сл. Т. Шевченка); для хору — «Ой у саду винограду», «Дніпро взиває», муз. картина «Купало» (за нар. мотивами); церк. музика — «Гуцули у Віфлеємі».
Рекомендована література
- Ярослав: Товариство «Родина» // Боян. Дрогобич, 1930. № 2;
- Медведик П. Діячі української музичної культури: Мат. до біо-бібліогр. слов. // Зап. НТШ: Пр. Музикозн. комісії. Л., 1996. Т. 232.