ЕНЦИКЛОПЕДІЯ
СУЧАСНОЇ УКРАЇНИ
Encyclopedia of Modern Ukraine

Розмір шрифту

A

Інобуття

ІНОБУТТЯ́  — філософська категорія, що визначає процес суперечливого розвитку світу та людини у ньому, можливість виходу за межі наявного буття у нові буттєві стани. У сучас. значенні категорія «І.» (Anderessein) походить з філософії Ґ. Геґеля: у його системі буття природи розгортається як І. Абсолют. Ідеї, а дух постає І. природи. І. виражає вихід будь-якого явища на новий щабель розвитку за умов збереження онтологіч. своєрідності. І. людини є влас. буттям, але й іншим відносно поперед. стану (дитина — підліток). У сучас. філософії І. осмислюють передусім як буття ін. особистості, з якою людина може вступити у відчуження або комунікацію. Категорію «І.» іноді трактують як «відкритість буття», яке характеризує комунікат. спрямованість людини і є характерним для екзистенціалізму, комунікат. філософії, персоналізму, екзистенц. антропології, метаантропології. Така відкритість означає толерантність, здатність до діалогу та консенсусу. І. виступає також синонімом потойбіч., трансцендент. буття (за межами емпірич. існування), що натякає на здатність особистості до безмеж. розвитку, виходу за обрії буденності.

Іконка PDF Завантажити статтю

Інформація про статтю


Автор:
Статтю захищено авторським правом згідно з чинним законодавством України. Докладніше див. розділ Умови та правила користування електронною версією «Енциклопедії Сучасної України»
Дата останньої редакції статті:
груд. 2011
Том ЕСУ:
11
Дата виходу друком тому:
Тематичний розділ сайту:
Світ-суспільство-культура
EMUID:ідентифікатор статті на сайті ЕСУ
12323
Вплив статті на популяризацію знань:
52
Бібліографічний опис:

Інобуття / Н. В. Хамітов // Енциклопедія Сучасної України [Електронний ресурс] / редкол. : І. М. Дзюба, А. І. Жуковський, М. Г. Железняк [та ін.] ; НАН України, НТШ. – Київ: Інститут енциклопедичних досліджень НАН України, 2011. – Режим доступу: https://esu.com.ua/article-12323.

Inobuttia / N. V. Khamitov // Encyclopedia of Modern Ukraine [Online] / Eds. : I. М. Dziuba, A. I. Zhukovsky, M. H. Zhelezniak [et al.] ; National Academy of Sciences of Ukraine, Shevchenko Scientific Society. – Kyiv : The NASU institute of Encyclopedic Research, 2011. – Available at: https://esu.com.ua/article-12323.

Завантажити бібліографічний опис

Краса
Світ-суспільство-культура  |  Том 15  |  2023
С. А. Крилова
ВСІ СТАТТІ ЗА АБЕТКОЮ

Нагору нагору