Імпульс Шосткинський казенний завод
«І́МПУЛЬС» Шосткинський казенний завод — найдавніше і єдине в Україні казенне підприємство з виготовлення засобів ініціювання зарядів вибухових речовин. Розташований у м. Шостка Сумської обл. Заснований 1848 як капсульне підприємство (пізніше завод № 53, Шосткинський капсульний завод) за проектом бельгійського механіка Фалліса (7 кам’яних і 8 дерев’яних бараків). Завдяки заводу здійснено переозброєння військ Рос. імперії рушницями удар. системи із капсульним запалюванням. 1905–18 розширено виробництво гвинтівкових та артилерійських капсулів, освоєно випуск капсулів-детонаторів і спорядження капсул. втулок. 1921 завод розпочав виробництво мисливських капсулів, 1951 — експорт електродетонаторів і капсулів-детонаторів. У структурі — технічний і конструкторський відділи; мех. база з виробництва унікал. інструменту та нестандарт. обладнання; центр. лаб. з визначення якості використовуваних компонентів; станція для випробовування готових виробів; власний спеціалізований автопарк для перевезення небезпечних вантажів. У рад. часи — найпотужніше (серед 4-х) підприємство в СРСР, що виготовляло 60 % необхідної продукції (крім замовлень оборонного призначення). Під час 2-ї світової війни 1941 евакуйоване у м. Нижній Ломов (Пензенська обл., РФ); роботу відновлено 1943 після звільнення Шостки.
2000 завод внесено у перелік підприємств, що мають стратег. значення для економіки і безпеки України. Осн. види продукції: вироби для гірничоруд. і видобув. пром-стей (капсулі-детонатори, електродетонатори, детонуючі шнури, пристрої неелектр. ініціювання тощо для проведення підрив. робіт під час видобування руди, вугілля, щебеню); капсулі та мислив. набої; феєрверки і піротех. вироби; вироби заг.-тех. призначення і товари нар. вжитку. Для гірничоруд. і видобув. пром-стей завод випускає широкий спектр електродетонаторів, детонуючих шнурів типу ДШЕ–12, –9, –6, піротех. реле та ін. засоби ініціювання, а також тротил. шашки марки Т–400Г, ТП–400, капсулі для мислив. патронів типу «Жевело», «Вінчестер», вибух. патрони гермет. типу ПВГ–170 для геофіз. робіт. Серед продукції заг.-тех. призначення — автомат. вимикачі серії ВА–2426, рукава високого тиску для с.-г. техніки тощо. Впродовж остан. років на підприємстві розроблено нову вітчизн. неелектр. систему ініціювання вибуху «Імпульс», яка забезпечує високий рівень керування масовими вибухами і підвищує ефективність і безпеку підрив. робіт; освоєно нові вироби електротех. призначення; впроваджено технології з випуску феєрверків, мислив. набоїв тощо. Нині завод розробляє нові засоби ініціювання вибуху. «І.» має потужний парк штампувального оснащення, пресування і лиття пластмас. Продукцію експортує в Болгарію, Естонію, Вірменію, Білорусь, Молдову та країни Серед. Азії.
Від 2002 на базі підприємства проводять міжнародні змагання з ракетомодел. спорту, які внесено у календар Міжнародної авіаційної федерації як етап Кубка світу. З-д надає спонсорську допомогу центральній районній лікарні, онкологічному диспансеру, дитячій лікарні, 3-м підшеф. загальноосвітнім школам, школі мистецтв. Діє музей історії заводу. Підприємство двічі нагороджене орденом Трудового Червоного Прапора (1921, 1948). Соціальна сфера: житловий фонд (площа 186,5 тис. м2), 3 гуртожитки, дитсадок, спорткомплекс, Палац культури, лікув.-оздоровчий профілакторій «Лісний», база відпочинку, б-ка, підсобне господарство. Кількість працівників (2011) — бл. 3,5 тис. осіб. Директор — Є. Чернов (від 2001).
Рекомендована література
- Сюрин М. Завод «Импульс» — моя рабочая семья. С., 1998.