ЕНЦИКЛОПЕДІЯ
СУЧАСНОЇ УКРАЇНИ
Encyclopedia of Modern Ukraine

Розмір шрифту

A

Індекс людського розвитку

ІНДЕКС ЛЮДСЬКО́ГО РО́ЗВИТКУ — інтегральний рейтинговий показник, що характеризує ступінь задоволення потреб людини та рівень забезпечення її прав. ООН щорічно видає звіти з людського розвитку, де порівнюються значення І. л. р. в окремих країнах. Методику розрахунку І. л. р. періодично переглядають, при цьому незмінними є основні складові оцінки розвитку людини: добробут, тривалість життя, освіченість. Згідно з методикою ООН 2011, І. л. р. обчислюють як середнє геометричне індексів доходів населення, середньої тривалості життя та рівня освіти:

де Ід — індекс доходу на душу населення, Ітж — індекс серед. очікуваної тривалості життя, Іо — індекс рівня освіти населення. Часткоів індекси розраховують за принципом нормування показників. Кожна із трьох складових І. л. р. може набувати значення від 0 до 1 (нуль — мінімально можливе значення, одиниця — максимально можливе). Як максимально можливі використовують найбільші зі значень відповід. індикаторів, зафіксованих у країнах світу 1980–2011, мінімально можливі значення визначають теоретично. Індекс тривалості життя обраховують за формулою:

де Іх — середня очікувана тривалість життя при народжуваності для населення конкретної країни, 83,4 і 20 — відповідно максимально та мінімально можливі значення цього показника (зазначено макс. значення, прийняті для розрахунку І. л. р. 2011, у наступні роки ці величини можуть бути змінені). Індекси доходу й освіти мають складнішу процедуру розрахунку. Індекс рівня освіти базується на двох показниках — серед. та очікуваній тривалості навчання. Ці показники нормують за формулами, аналог. формулі нормування серед. тривалості життя (максимально можливе значення двох показників — відповідно 13,1 та 18 років, мінімально — 0 років). Індекс рівня освіти обчислюють на основі нормованих значень індексу серед. тривалості навч. та індексу очікуваної тривалості навч.:

де Істн — індекс серед. тривалості навчання, Іотн — індекс очікуваної тривалості навч., 0,978 — максимально можливе значення індексу освіти. В основу розрахунку індексу доходів населення покладено показник ВВП на душу населення у дол. США за паритетом купівельної спроможності (ПКС). Виходячи з принципу спадної корисності високих доходів, нормують не фактичні значення показників різних країн, а їхні натурал. логарифми:

де іх — значення ВВП на душу населення у дол. США за паритетом ПКС у конкретній країні; 107 721 та 100 — теоретично можливі макс. та мін. значення показника. За такого підходу зростання ВВП на душу насел., напр., із 500 до 600 дол. США за ПКС, зумовить набагато більше підвищення індексу доходу, ніж збільшення базового показника з 87 000 до 87 100 дол. США. І. л. р. одночасно характеризує дохід на душу населення у країні, тривалість життя її громадян та їхню освіченість, відображає не тільки рівень добробуту в країні, а й те, наскільки ефективно держава та суспільство витрачають наявні фінансові ресурси. Якщо певна країна має високий І. л. р., це означає, що її населення здорове, добре освічене і матеріально забезпечене.

За даними «Звіту про людський розвиток за 2011 рік», Україна посідає 76-е м. серед 187-ми країн світу за І. л. р. Як і в усіх постсоціалістичних країнах, в Україні протягом останнього десятиріччя 20 ст. спостерігалося зменшення І. л. р., насамперед унаслідок скорочення ВВП. Хоча на поч. 21 ст. цей показник на душу населення стабілізувався і почав поступово зростати, за індексом ВВП на душу населення Україна значно відстає від багатьох країн. Водночас за індексом освіти вона не набагато поступається найрозвинутішим країнам світу і випереджає практично всі держави Азії, Африки та Лат. Америки. Одним із найважливіших напрямів дослідження українських фахівців у сфері людського розвитку стала оцінка його стану в різних регіонах. Державна служба статистики України обраховує регіональні І. л. р. на основі особливої трирівневої методики, адаптованої до умов України. Вона охоплює велику кількість базових показників (94), згрупованих у блоки, кожен з яких дає цілісну характеристику того чи ін. аспекту людського розвитку. Трирівнева методика розрахунку регіон. І. л. р. складається з 9-ти блоків: демографічний розвиток, розвиток ринку праці, матеріал. добробут населення, умови його проживання, стан та охорона здоров’я, рівень освіти, соціальне середовище, екологічна ситуація, фінансування людського розвитку.

О. В. Позняк

завантажити статтю

Інформація про статтю


Автор:
Авторські права:
Cтаттю захищено авторським правом згідно з чинним законодавством України. Докладніше див. розділ Умови та правила користування електронною версією «Енциклопедії Сучасної України»
Том ЕСУ:
11-й
Дата виходу друком тому:
Дата останньої редакції статті:
2011
Тематичний розділ сайту:
EMUIDідентифікатор статті на сайті ЕСУ
13350
Вплив статті на популяризацію знань:
загалом:
1 261
цьогоріч:
171

Індекс людського розвитку / О. В. Позняк // Енциклопедія Сучасної України [Електронний ресурс] / Редкол. : І. М. Дзюба, А. І. Жуковський, М. Г. Железняк [та ін.] ; НАН України, НТШ. – К. : Інститут енциклопедичних досліджень НАН України, 2011. – Режим доступу : https://esu.com.ua/article-13350

Indeks liudskoho rozvytku / O. V. Pozniak // Encyclopedia of Modern Ukraine [Online] / Eds. : I. М. Dziuba, A. I. Zhukovsky, M. H. Zhelezniak [et al.] ; National Academy of Sciences of Ukraine, Shevchenko Scientific Society. – Kyiv : The NASU institute of Encyclopedic Research, 2011. – Available at : https://esu.com.ua/article-13350

Завантажити бібліографічний опис

Схожі статті

Косий капонір
Світ-суспільство-культура  |  Том 14  |  2014
Д. Я. Вортман
Біологічна освіта
Світ-суспільство-культура  |  Том 3  |  2004
В. М. Бровдій
Ковельські вісті
Світ-суспільство-культура  |  Том 13  |  2013
К. М. Курилишин

ВСІ СТАТТІ ЗА АБЕТКОЮ

Нагорунагору