Інженерна геодезія
ІНЖЕНЕ́РНА ГЕОДЕ́ЗІЯ – галузь геодезії, що вивчає питання застосування та розроблення топографічно-геодезичних методів і приладів в інженерно-будівельному виробництві. Охоплює інж.-геодез. вишукування (створення план. та висот. геодез. основи, топогр. знімання, трасувал. роботи); інж.-геодез. проектування (складання планів і профілів, розробка генпланів тощо); інж.-геодез. розпланув. роботи, а також геодез. спостереження за динаміч. переміщеннями земної поверхні та споруд.
Серед осн. методів І. г. — тріангуляція, трілатерація, полігонометрія, нівелювання назем. та аерозйомок, фототопографічні та ін. І. г. тісно пов’язана з ін. науками, зокрема математикою, фізикою, електронікою, метрологією, інж. геологією, гідрологією. Як галузь науки І. г. зародилася в 19 ст. у зв’язку з початком будівництва тунелів, гідротех. споруд, залізниць і шляхів. Сучас. етап розвитку І. г. характеризується розробкою нових геодез. приладів, створенням автоматиз. систем та ін. Наук. інж.-геодез. дослідження в Україні проводять на геодез. кафедрах ВНЗів, зокрема Київ. університету, Нац. університету будівництва і архітектури (Київ), Нац. університету «Львівська політехніка», у галуз. н.-д. інститутах, організаціях, на підприємствах тощо. Результати цих досліджень висвітлюються у зб. наук. пр. «Інженерна геодезія» та «Геодезія, картографія і аерофотознімання». Знач. внесок у розвиток І. г. в Україні зробили М. Відуєв, С. Войтенко, О. Кобилін, В. Леонтович, І. Монін, А. Островський, В. Сердюков та ін.
Літ.: Інженерна геодезія. К., 1959; Инженерная геодезия. Москва, 1985; Полищук Ю. В. Информационные системы в инженерной геодезии. К., 1990; Войтенко С. П. Інженерна геодезія: Підруч. К., 2009.
Ю. В. Поліщук
Рекомендована література
- Інженерна геодезія. К., 1959;
- Инженерная геодезия. Москва, 1985;
- Полищук Ю. В. Информационные системы в инженерной геодезии. К., 1990;
- Войтенко С. П. Інженерна геодезія: Підруч. К., 2009.