ЕНЦИКЛОПЕДІЯ
СУЧАСНОЇ УКРАЇНИ
Encyclopedia of Modern Ukraine
A

Івано-Долинське родовище базальтів

ІВА́НО-ДОЛИ́НСЬКЕ РОДО́ВИЩЕ БАЗА́ЛЬТІВ – поклади базальту. Знаходиться у Костопіл. р-ні Рівнен. обл. Назву отримало від с. Янова Долина (нині Базальтове). Заг. запаси базальтів складають понад 10 млн м3. Вони представлені двома різновидами – скельним, або монолітним (95 %) і стовпчастим (5 %). Базальт. стовпи Костопільщини у попереч. перерізі мають різну форму – від чотирьох- до семигранних. Їхня товщина від 0,6 до 1,2 м, вис. – від 3 до 22 м. Переважають стовпи товщиною 0,8–1 м. Їм властиве пряме рівне розколювання. У тріщинах і пустотах костопіл. базальт. стовпів знайдено гірський кришталь, малахіт, лазурит, яшму тощо. Видобувати базальт з І.-Д. р. б. почали, за різними свідченнями, від 150 р. до кількох століть тому. Базальт з Янової Долини використовували для брукування вулиць європ. столиць, зокрема Парижа та Лондона. Ним викладено Красну площу в Москві. Від 1961 родовище розробляє ВАТ «Івано-Долин. спеціаліз. кар’єр», проектна потуж. якого становить 310 тис. м3 гірн. маси в твердому тілі на рік. Нині функціонують кар’єри № 2, 4 і 5. Серед його осн. видів продукції – щебінь різних фракцій, базальт. сировина для каменеливар. заводів, формак, брущатка, шашка, бут, базальт. висівки, базальт. крихта, товари нар. споживання (надмогил. пам’ятники, квітк. бордюри, облицювал. плитка та ін.).

Ф. В. Зузук

Фотоілюстрації

завантажити статтю

Інформація про статтю

Автор:

Авторські права:

Cтаттю захищено авторським правом згідно з чинним законодавством України. Докладніше див. розділ Умови та правила користування електронною версією «Енциклопедії Сучасної України»

Бібліографічний опис:

Івано-Долинське родовище базальтів / Ф. В. Зузук // Енциклопедія Сучасної України [Електронний ресурс] / Редкол. : І. М. Дзюба, А. І. Жуковський, М. Г. Железняк [та ін.] ; НАН України, НТШ. – К. : Інститут енциклопедичних досліджень НАН України, 2011. – Режим доступу : https://esu.com.ua/article-13409

Том ЕСУ:

11-й

Дата виходу друком тому:

2011

Дата останньої редакції статті:

2011

Цитованість статті:

переглянути в Google Scholar

Для навчання:

використати статтю в Google Classroom

Тематичний розділ сайту:

EMUID (ідентифікатор статті ЕСУ):

13409

Кількість переглядів цього року:

29

Схожі статті

Меганом
Ландшафти  | Том 19 | 2018
Ю. Ф. Безруков
Золоті ворота
Ландшафти  | Том 10 | 2010
О. В. Єна
Буковинка
Ландшафти  | Том 3 | 2004
В. П. Коржик

Нагору