ЕНЦИКЛОПЕДІЯ
СУЧАСНОЇ УКРАЇНИ
Encyclopedia of Modern Ukraine

Закарпатський соленосний басейн

ЗАКАРПА́ТСЬКИЙ СОЛЕНО́СНИЙ БАСЕ́ЙН – група родовищ кам’яної солі у західній частині України. Пов’язаний із Закарп. прогином. З. с. б. виповнений відкладами міоцен. та пліоцен. віку, зібраними в діапір. складки. У Закарп. внутр. прогині міоцен. соленосна формація зв’язана із піщано-глинистими молас. відкладами тереблян. світи. У межах Солотвин. (Верхньотисин.) западини тривкі зниження почали виявлятися вже в олігоцені та досягли максимуму в міоцені. Унаслідок прогинання у западині сформувався потужний (до 2000 м і більше) шар мор. і лагун. середньоміоцен. соленос. відкладів, зібраних у широкі положисті антиклінал. та синклінал. брахіскладки пн.-зх. простягання. Брахіантикліналі місцями ускладнені соляною тектонікою. Поклади кам’яної солі приурочені до відкладів міоцену. Найбільшим у З. с. б. є Солотвинське родовище кам’яної солі (розробляють від 1979) – штокоподіб. поклад солі (з умістом NaCl понад 99 %) знач. потужності (кілька сотень метрів). Його експлуатують 2-ма шахтами, проектну потужність яких використовують лише на 14 %. Сумар. видобуток з цього родовища становить бл. 6 % від заг.-держ. Розвідані також Тереблян., Олександрів., Данилів. родовища. У межах З. с. б. розповсюджений соляний карст, пов’язаний з виходами на поверхню соленос. утворень серед. міоцену. Явища соляного карсту найкраще вивчено в Солотвин. западині. Там описано форми поверхневого та прихованого карсту. На ділянках, де шари солі виходять на поверхню, поширений відкритий карст. Він представлений соляними пірамідами, столами, грибами (вис. від 1–2 до 4–6 м). В основі цих форм часто виникають воронки, які з’єднуються між собою й утворюють вузькі карст. жолоби. Над виробленими камерами соляних шахт на поверхні утворюються воронки до 10–12 м завглибшки та до 20–30 м діаметром. Штольні відпрацьованих соляних шахт використовують для лікування хворих на астму. На їх базі функціонує санаторій «Українська алергологічна лікарня».

О. О. Кагало

Читати у файлі PDF

Інформація про статтю

Автор:

Авторські права:

Cтаттю захищено авторським правом згідно з чинним законодавством України. Докладніше див. розділ Умови та правила користування електронною версією «Енциклопедії Сучасної України»

Бібліографічний опис:

Закарпатський соленосний басейн / О. О. Кагало // Енциклопедія Сучасної України [Електронний ресурс] / Редкол. : І. М. Дзюба, А. І. Жуковський, М. Г. Железняк [та ін.] ; НАН України, НТШ. – К. : Інститут енциклопедичних досліджень НАН України, 2010. – Режим доступу : https://esu.com.ua/article-14634

Тип публікації:

Енциклопедична стаття

Том ЕСУ:

10-й

Дата виходу друком тому:

2010

Дата останньої редакції статті:

2010

Цитованість статті:

переглянути в Google Scholar

Для навчання:

використати статтю в Google Classroom

Тематичний розділ сайту:

Світ-суспільство-культура

EMUID (ідентифікатор статті ЕСУ):

14634

Кількість переглядів цього року:

18

Схожі статті

Байка
Світ-суспільство-культура  | Том 2 | 2003
Б. А. Деркач
Корона
Світ-суспільство-культура  | Том 14 | 2014
Р. М. Шуст
Останні вісти
Світ-суспільство-культура  | Том 24 | 2022
К. М. Курилишин

Нагору