ЕНЦИКЛОПЕДІЯ
СУЧАСНОЇ УКРАЇНИ
Encyclopedia of Modern Ukraine

Зарема Ханум

ЗАРЕ́МА ХАНУ́М (справж. – Меметова Зарема Бекірівна; 23. 01. 1952, м. Ленінабад, нині Худжанд, Таджикистан) – кримськотатарська співачка (контральто), музично-громадська діячка. Заслужений артист України (1993). Закін. Ташкент. інститут культури (1990). Удосконалювала майстерність у школі П. Волкова. 1969–70 – солістка Держ. естрад. оркестру Узбекистану під керівництвом Б. Закірова, від 1970 – кримськотатар. ан- самблю пісні і танцю «Хайтарма» під керівництвом І. Бахшиша при Держ. філармонії Узбекистану (обидва – Ташкент). Виконувала пісню «Уральські ліси» (заборонена цензурою). Брала уроки виконав. майстерності у Б. Закірова, Т. Ханум, С. Ереджепової, А. Умерова. Давала сольні концерти у Ташкенті. 1991 разом із сім’єю виїхала до Криму. Того ж року за підтримки чоловіка Е. Меметова у приміщенні Крим. укр. муз. театру (Сімферополь) організувала і була продюсером першого після депортації кримськотатар. концерту (присвяч. пам’яті С. Ереджепової), у якому взяли участь багато діячів мистецтв, які повернулися до Криму. 1992–94 – засн., худож. кер. і продюсер «Театру естради Зареми Ханум», що гастролював містами України. Від 1995 бере участь у концертах та має сольні виступи в Україні, Польщі, Туреччині. Була продюсером муз. фестивалю «Шелялле» (1996), концерт. програми «Східний базар» (2001). Від 2006 – у складі кримськотатар. фольклор. ансамблю «Крим», з яким гастролює в Україні та за кордоном. 2010 виступала у дуеті з Е. Буюкбурчем в Анкарі. Володіє рідкіс. контральто глибокого оксамитового тембру. З. Х. – одна з найкращих виконавиць нар. і фольклор. пісень крим. татар, а також сучас. пісень у стилі джаз. Записала 2 аудіоальбоми. Про неї знято д/ф «Чорноморка» (1996, Крим. телерадіокомпанія). Брала участь у зйомках х/ф «Останнє дихання» (2004, «Мосфільм»).

Літ.: Халилова Л., Джемилева Л. Верные дочери Крыма. Сф., 2004.

С. В. Шукурджієв

Рекомендована література

  1. Халилова Л., Джемилева Л. Верные дочери Крыма. Сф., 2004. Google Scholar
Читати у файлі PDF

Інформація про статтю

Автор:

Авторські права:

Cтаттю захищено авторським правом згідно з чинним законодавством України. Докладніше див. розділ Умови та правила користування електронною версією «Енциклопедії Сучасної України»

Бібліографічний опис:

Зарема Ханум / С. В. Шукурджієв // Енциклопедія Сучасної України [Електронний ресурс] / Редкол. : І. М. Дзюба, А. І. Жуковський, М. Г. Железняк [та ін.] ; НАН України, НТШ. – К. : Інститут енциклопедичних досліджень НАН України, 2010. – Режим доступу : https://esu.com.ua/article-15511

Том ЕСУ:

10-й

Дата виходу друком тому:

2010

Дата останньої редакції статті:

2010

Цитованість статті:

переглянути в Google Scholar

Для навчання:

використати статтю в Google Classroom

Тематичний розділ сайту:

Ключове слово:

EMUID (ідентифікатор статті ЕСУ):

15511

Кількість переглядів цього року:

23

Схожі статті

Івахнюк
Людина  |  Том 11 | 2011
Р. Сенькусь
Волобуєв
Людина  |  Том 5 | 2006
В. М. Прядко
Лейник
Людина  |  Том 17 | 2016
В. І. Матюшина

Нагору