ЕНЦИКЛОПЕДІЯ
СУЧАСНОЇ УКРАЇНИ
Encyclopedia of Modern Ukraine
A

З неволі

«З НЕВО́ЛІ» – літературно-художній альманах. Виданий 1908 у С.-Петербурзі з метою одержання коштів для укр. політ. засланців у Вологод. губ. У доборі матеріалів, що мали антиуряд. спрямованість, брала участь Леся Українка. Вміщено її драм. поему «На руїнах», оповідання «Persona grata» М. Коцюбинського, вірші Панаса Мирного, А. Кримського, П. Капельгородського, Олександра Олеся, X. Алчевської, М. Чернявського, С. Черкасенка, О. Коваленка, І. Огієнка, А. Кащенка та ін. укр. письменників; переклади вірша «Послання в Сибір» О. Пушкіна, «Пісні про Сокола» й оповідання «Волоська легенда» М. Горького; листи Лесі Українки до О. Луцького з проханням збирати матеріали про укр. в’язнів для цього збірника, тюремні спогади М. Шаповалова «Згадка з минулого» тощо. Майже весь тираж альманаху конфіскований цар. цензурою. У ЦДІА С.-Петербурга (фонди цензур. комітету за 1908) зберігається справа «Про порушення судового переслідування проти осіб, що винні в надрукуванні збірника на малоросійському наріччі “З неволі”».

Літ.: Зленко Г. До історії альманаху «З неволі» (1907) // РЛ. 1983. № 6.

Н. Л. Калениченко

Рекомендована література

  1. Зленко Г. До історії альманаху «З неволі» (1907) // РЛ. 1983. № 6.
завантажити статтю

Інформація про статтю

Автор:

Авторські права:

Cтаттю захищено авторським правом згідно з чинним законодавством України. Докладніше див. розділ Умови та правила користування електронною версією «Енциклопедії Сучасної України»

Бібліографічний опис:

З неволі / Н. Л. Калениченко // Енциклопедія Сучасної України [Електронний ресурс] / Редкол. : І. М. Дзюба, А. І. Жуковський, М. Г. Железняк [та ін.] ; НАН України, НТШ. – К. : Інститут енциклопедичних досліджень НАН України, 2010. – Режим доступу : https://esu.com.ua/article-17123

Том ЕСУ:

10-й

Дата виходу друком тому:

2010

Дата останньої редакції статті:

2010

Цитованість статті:

переглянути в Google Scholar

Для навчання:

використати статтю в Google Classroom

Тематичний розділ сайту:

EMUID (ідентифікатор статті ЕСУ):

17123

Кількість переглядів цього року:

25

Схожі статті

Поддубко
Людина  | 2023
Т. П. Гончаренко
Вперед
Світ-суспільство-культура  | Том 5 | 2006
В. В. Громова
Вільна Буковина
Світ-суспільство-культура  | Том 4 | 2005
І. В. Жалоба

Нагору