ЕНЦИКЛОПЕДІЯ
СУЧАСНОЇ УКРАЇНИ
Encyclopedia of Modern Ukraine
A

Забавлянки

ЗАБАВЛЯ́НКИ – жанр дитячого фольклору. Ін. назва – утішки. Переважно короткі віршов. твори, які виконують речитативом або наспівують на простеньку мелодію; адресують немовлятам, які сприймають їх як набір приєм. звуків і рухів, а також дітям, які вже дещо розуміють зі звернених до них слів. З. супроводжують гойдання дитини в колисці, підкидання на коліні чи ступні дорослого (чукикалки), перебирання та потягування пальчиків, похитування голівки, піднімання ручок й ін. рухи, які є не лише розвагою, а й потріб. для малюка фіз. вправами. Поєднання руху зі словом, наспівом створює відчуття комфорту; елементар. зміст сприяє пізнанню найпростіших предметів та явищ, самоусвідомленню дитини, опануванню нею мови й мовлення. Цьому особливо допомагає участь самої дитини у виконанні творів у формі діалогу, коротких жартівливих віршиків, що часто починаються з казкових формул («Був собі…», «Жив собі…», «Жив-був…» та ін.). У деяких з них використовується прийом безкінечності, який створюють адресовані малюкові питання, що спонукають до актив. участі в забаві, стимулюють пам’ять і мовлення. Кумулятивна будова З.-діалогів у формі ланцюжка питань та відповідей сягає архаїч. мислення й давніх уявлень. У практиці нар. виховання активність дитини та реакція на забави були показником її розвитку.

Літ.: Дитячий фольклор: Колискові пісні та забавлянки. К., 1984; Т. Perit-Polonijo. Ditjacyj fol’klor. Kolyskovi pisni ta Zabavljanky // Narodna Umjetnost. Zagreb, 1986. Kn. 23; Лойтер С. М. Русский детский фольклор и детская мифология. Петрозаводск, 2001.

Г. В. Довженок

Рекомендована література

  1. Дитячий фольклор: Колискові пісні та забавлянки. К., 1984;
  2. Т. Perit-Polonijo. Ditjacyj fol’klor. Kolyskovi pisni ta Zabavljanky // Narodna Umjetnost. Zagreb, 1986. Kn. 23;
  3. Лойтер С. М. Русский детский фольклор и детская мифология. Петрозаводск, 2001.
завантажити статтю

Інформація про статтю

Автор:

Авторські права:

Cтаттю захищено авторським правом згідно з чинним законодавством України. Докладніше див. розділ Умови та правила користування електронною версією «Енциклопедії Сучасної України»

Бібліографічний опис:

Забавлянки / Г. В. Довженок // Енциклопедія Сучасної України [Електронний ресурс] / Редкол. : І. М. Дзюба, А. І. Жуковський, М. Г. Железняк [та ін.] ; НАН України, НТШ. – К. : Інститут енциклопедичних досліджень НАН України, 2010. – Режим доступу : https://esu.com.ua/article-17149

Том ЕСУ:

10-й

Дата виходу друком тому:

2010

Дата останньої редакції статті:

2010

Цитованість статті:

переглянути в Google Scholar

Для навчання:

використати статтю в Google Classroom

Тематичний розділ сайту:

EMUID (ідентифікатор статті ЕСУ):

17149

Кількість переглядів цього року:

131

Схожі статті

Календар
Світ-суспільство-культура  | Том 12 | 2012
В. В. Бушанський, Л. В. Рябець
Каменяр
Світ-суспільство-культура  | Том 12 | 2012
Л. І. Гальчук, М. О. Гринько
Баштанництво
Світ-суспільство-культура  | Том 2 | 2003
Т. К. Горова

Нагору